Stypendia to zlepek więcej niż jednej ustawy. Jeśli chodzi o przesłanki społeczne są one regulowane przez ustawę o systemie oświaty i nie jest wymagana przesłanka żeby stypendium przyznać. Ustawa pisze jedynie o tym, że jeśli w rodzinie jest przesłanka to tym bardziej powinniśmy przyznać.Art. 90d. 1. Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej
sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie,
w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka
lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji
opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest
niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe, z zastrzeżeniem ust. 12
Domyślam się, że mowa o świadczeniach przyznawanych na podstawie ustawy o pomocy społecznej i pewnie - szefowa może mieć tu dużo racji ale stypendia to są przyznawane na podstawie ustawy o systemie oświaty. Jedyne odniesienie do ustawy o pomocy społecznej dotyczy kryterium dochodowego i samego liczenia dochodu - Art 8 pkt 3 - 13. Można stosować tylko te art na które pozwala ustawa.oko12 pisze: Z tego co wyczytałam z ustawy to musi być spełniony jeden z kryteriów tzn. bezrobocie, niepełnosprawność, ubóstwo itd.
Moja szefowa uważa że jeżeli nie jest bezrobotny, to nie może się starać, bo samo bycie ubogim nie wystarczy, ponieważ w pomocy społecznej warunkiem jest bycie bezrobotnym jeżeli nigdzie nie pracuje.
Ponoć jak była u nas kontrola to zarzuciła, że dawaliśmy zasiłki osobom które były zarejestrowane jako poszukujące. Proszę podpowiedzcie coś więcej w tym temacie.