pilnie proszę o pomoc, czy siostra może być opiekunem prawny - Piecza Zastępcza

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]

Napisano: 25 lut 2019, 22:46

Witam serdecznie.
Szukam i szukam, i nie mogę znaleźć jasnych informacji.
Sytuacja wygląda tak. Dziewczyna mojego brata była w rodzinnym domu dziecka.
Muszę nadmienić, że w tym roku pod koniec grudnia skończy już 18 lat. Niestety dom rozstał rozwiązany i dziewczyna została wysłana do niedalekiej wioski, do innego rodzinnego domu dziecka, z polecenia niedawnego opiekuna prawnego. Trafiła do znajomej tego opiekuna. Z tym, że została zapewniona, że jeśli tam pójdzie to nie będzie miała problemów np. ze spotkaniami z chłopakiem czy z dojazdami do szkoły, gdyż nowa opiekunka może ją podwozić, a przystanek autobusowy jest blisko domu. Jak się okazało, z przystanku autobusowego blisko domu odjazdy są w zupełnie innym kierunku, a ten na którym ona ma się pojawić znajduje się 5 kilometrów od domu i trasę ma codziennie pokonywać rowerem, opiekunka ma poważne problemy zdrowotne i nie będzie jej nigdzie podwozić, ani 12 kilometrów do szkoły, ani nawet te 5 na przystanek. Zaczynają się też pojawiać problemy ze spotkaniami z moim bratem, czy nawet rozmowami z nim. Zupełnie jakby opiekunka dążyła do urwania kontaktów i zakończenia związku, a związek trwa już bardzo długo i są ze sobą bardzo zżyci). Dziewczynie coraz mniej się tam podoba, nie czuje się dobrze, czasami sprawia wrażenie jakby bała się, że musi tam być. Ma ona w mieście siostrę, która jest pełnoletnia i mieszka ze swoim facetem, u jego rodziców, mają dziecko(dziewczyna jest chrzestną tego dziecka). Kończą budować dom, została praktycznie wykończeniówka. Na razie mieszkają u teściów no i są bez ślubu, bo aktualnie wolą się skupić na budowie. Dziewczyna brata chciałaby, żeby wzięła ją do siebie siostra. Jednak poprzedni opiekunowie powiedzieli, że to niemożliwe i że ma iść na wieś, z której teraz najchętniej by uciekła. Chciałbym się dowiedzieć, co musiałaby zrobić jej siostra, żeby zabrać ją do siebie? Dlaczego nie może iść do kogoś z kim łączą ją więzy krwi, do swojej prawdziwej rodziny? Czy opieka nie powinna działać dla dobra "dziecka"? Czy jest jakaś możliwość aby mogła zamieszkać tam gdzie będzie jej lepiej? Z tego co widzę, to opieka ma jakieś inne postrzeganie dobra dziecka i uznawania gdzie będzie mu lepiej. Jak dla mnie jasne jest, że lepiej jest u prawdziwej rodziny, z którą ma dobry kontakt, ma chrześniaczkę, blisko do szkoły, niż gdzieś u kogoś obcego, z dala od rodziny, chłopaka, przyjaciół. Rodzice tej dziewczyny mają odebrane prawa rodzicielskie, więc oni nie pomogą.
Proszę poradźcie mi co ona i jej siostra mogą zrobić, żeby mogły zamieszkać razem, bo nie mogę patrzeć i słuchać jak ta bidulka się męczy każdego dnia.
Geomag
Praktykant
Posty: 1
Od: 25 lut 2019, 21:31
Zajmuję się: Obsługa klientów

Napisano: 26 lut 2019, 7:47

zająć się sprawą można indywidualnie.
Podopieczna rodzinnego domu dziecka jeśli nie dogaduje się z prowadzącą rodzinny dom dziecka to może rozmawiać z koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej lub z pracownikami mops-u / pcpr-u. jeżeli uważa że rodzina nie działa dla jej dobra może zgłosić na piśmie skargę do direktora/kierownika ośrodka albo sądu.
jeżeli prowadzący rodzinny DD jest schorowany to czy napewno może zając się dzieckiem.
i uwaga teraz hit: jeśli jest jakaś prawdziwa rodzina to wystarczy że będzie chciała i postara się o ustanowienie jej rodzinną zastępczą dla młodej ( rodziną zastępcza nie musi być małżeństwo). jak siostra chce to składa wniosek do sądu i rozmawia z organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej a nie z rodziną zastępczą.
dobro dziecka: proszę też spojrzeć na to z tej strony: dziewczyna ma daleko do przystanku = dostaje rower żeby dojechać + dostaje pieniądze na bilety, TO TAK właśnie wygląda życie. mieszka się gdzieś dalej to i trzeba dalej dojechać. posiadanie auta i codzienne szoferowanie dzieciom nie jest wymogiem spełnienia dobra dziecka.

ale najważniejsze rodzina zastępcza nie jest po to aby się jej bać... jeśli jednak tak jest to trzeba reagować. NIE DLA PRZEMOCY
inspektorw
Stażysta
Posty: 155
Od: 22 sie 2017, 9:01
Zajmuję się: inspektorowaniem


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x