Proszę o pomoc bo już nic z tego nie rozumiem;/
sytuacja wygląda tak:
gmina przyznała +500 na pierwsze i drugie dziecko w 2017 roku, dochodami wtedy było tylko gospodarstwo rolne matki oraz renta ojca.
Następnie matka w listopadzie 2017 przekazała gospodarstwo rolne w darowiźnie czyli utraciła dochód w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu rolników: "Art. 16b. 1. Przepisy art. 16a stosuje się także do rolnika lub domownika podlegającego ubezpieczeniu społecznemu rolników na podstawie art.5a, pod warunkiem:
1) zaprzestania wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej albo
współpracy przy wykonywaniu tej działalności albo
2) zawieszenia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej – w okresie sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem."
następnie w kwietniu roku 2018 otrzymała rentę z KRUSU w związku z zaprzestaniem prowadzenia gospodarstwa rolnego
Następnie gmina po otrzymaniu decyzji o rencie oraz informacji o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa rolnego, wstrzymała we wrześniu wypłatę 500+ na pierwsze dziecko, ponieważ ponownie przeliczyli dochód za 2016 uwzględniając w jego obliczeniu otrzymaną rentę w kwietniu 2017 roku oraz gospodarstwo rolne, którego de facto już nie ma, co łącznie przekracza dochód.
Czy gmina słusznie dolicza tą rente jako uzyskany dochód do wypłaty świadczeń w 2017?
Czy słusznie trzeba będzie zwrócić popierana 500+ na pierwsze dziecko za okres od maja do września?
oraz pytanie czy fakt zaprzestania prowadzenia gospodarstwa rolnego jest utratą dochodu czy nie bo z ustawy to wprost nie wynika?
Proszę o pilną odpowiedź