Procedura FA - Fundusz alimentacyjny, Zaliczka alimentacyjna

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Napisano: 11 sty 2017, 18:29

Czy ma ktoś może całą procedurę w punktach krok po kroku od czego zacząć, a na czym skończyć (chodzi mi o to, że zaczynamy np. od wniosku wierzycielki albo od wniosku OWW i co potem następuje jakie kolejne działania w całym postępowaniu)?
Zaczynam dopiero zajmować się FA w środku okresu świadczeniowego i w tych wszystkich teczkach ciężko się odnaleźć, na dodatek są pomieszane. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
mimi
Praktykant
Posty: 2
Od: 11 sty 2017, 18:20
Zajmuję się: FA


Napisano: 12 sty 2017, 10:28

ja też poproszę, pracuję od 2 m-cy i kompletnie nie mam kogo zapytać, bo nastąpiła całkowita wymiana składu pracowników i wszyscy są tu nowi :(
zastałam etap - wydano decyzje przyznające fundusz alimentacyjny
jakie są następne kroki?
czy w związku z zakończeniem poprzedniego okresu zasiłkowego powinnam podjąć jakieś działania? jakieś pisma do dłużników? do komorników?
a co w związku z przyznaniem fa?
błagam o szczegóły bo jestem kompletnie zielona a porównując to co w aktach a to co w ustawie to nic nie rozumiem... :cry:
BaBka

Napisano: 12 sty 2017, 21:15

Ja również jestem nowa. Przesyłam notatki, z których korzystałam.

Dłużnik alimentacyjny stawił się na wezwanie

Pracownik Świadczeń Rodzinnych przeprowadza wywiad alimentacyjny oraz odbiera oświadczenie
majątkowe w celu ustalenia sytuacji rodzinnej, dochodowej i zawodowej dłużnika, a także jego
stanu zdrowia oraz przyczyn niełożenia na utrzymanie osoby uprawnionej.

Dłużnik, który stawia się na wywiad alimentacyjny jest informowany, że ma obowiązek stawiania się na każde wezwanie Organu i informowania o wszelkich zmianach sytuacji życiowej. Dłużnicy informowani są również o obowiązku spłaty należności powstałych z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
1. W przypadku gdy dłużnik nie pracuje, nie prowadzi działalności gospodarczej, nie ma ustalonego prawa do renty lub emerytury organ właściwy dłużnika zobowiązuje w/w do zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny lub poszukujący pracy w przypadku braku możliwości zarejestrowania się jako bezrobotny. Dłużnicy informowani są, że nie dopełnienie powyższego obowiązku skutkować będzie skierowaniem wniosku do prokuratury o ściganie za przestępstwo określone w art. 209 § 1 kk.
2. W przypadku gdy dłużnik jest bezrobotny zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy organ występuje z wnioskiem do PUP o podjęcie działań zmierzających do aktywizacji zawodowej dłużnika.
Wniosek o aktywizację składamy co kwartał do momentu podjęcia przez dłużnika zatrudnienia lub uzyskania świadczeń emerytalnych lub rentowych.
Wnioski te składamy co kwartał żeby mieć lepszy pogląd na sytuację zawodową dłużnika, gdyż dłużnik mógłby zaraz po dostarczeniu zaświadczenia z PUP wyrejestrować się i nie podjąć zatrudnienia. Powiatowy Urząd Pracy w odpowiedzi na wniosek o aktywizację informuje:
- Czy dłużnik w dalszym ciągu figuruje w PUP
- Czy w okresie rejestracji odmówił bez uzasadnionej przyczyny podjęcia zatrudnienia lub innej formy
aktywizacji
- Jakie zastosowano formy aktywizacji wobec danego dłużnika.
Informacje, które otrzymujemy są niezwykle istotne do prowadzenia działań zmierzających do polepszenia skuteczności egzekucji. Dzięki temu bezrobotni dłużnicy są pod stałą kontrolą organu.

3. W przypadku gdy dłużnik jest zatrudniony lub ma ustalone prawo do renty lub emerytury organ niezwłocznie przekazuje informacje do Komornika Sądowego oraz organu właściwego wierzyciela o podjętych działaniach wobec dłużnika. Jednocześnie jeżeli z zaświadczenia o zatrudnieniu dłużnika wynika, że umowa zawarta jest na czas określony po upływie zatrudnienia organ kieruje do dłużnika wezwanie o dostarczenie zaświadczenia o zatrudnieniu pod rygorem wystosowania zobowiązania do zarejestrowania się w PUP. Informacje o zatrudnieniu bądź pobieranych świadczeniach przez dłużnika są istotne dla komornika sądowego do prowadzenia skutecznej egzekucji.

W każdym z trzech przypadków po przeprowadzonym wywiadzie przekazujemy do komornika sądowego informacje istotne dla egzekucji pochodzące z wywiadu alimentacyjnego i oświadczenia majątkowego. Na koniec okresu świadczeniowego przekazujemy informacje do organu właściwego wierzyciela i komornika sądowego o podjętych działaniach wobec dłużnika.
Katarzynaa
Stażysta
Posty: 67
Od: 12 sty 2017, 20:30
Zajmuję się: ŚR/FA

Napisano: 12 sty 2017, 21:20

cz 2

2. Dłużnik alimentacyjny nie stawił się na wezwanie w celu przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego oraz złożenia oświadczenia majątkowego;

1. Jeżeli urząd pocztowy zwróci korespondencję z adnotacją „ adresat nie mieszka” bądź „adresat wyprowadził się” organ występuje do właściwego komornika sądowego (zgodnie z art.1086 kodeksu postępowania cywilnego z dnia 17 listopada 1964 r.) o ustalenie aktualnego miejsca pobytu dłużnika alimentacyjnego. Zawsze na wniosek organu komornik sądowy prowadzi działania terenowe w celu ustalenia pobytu dłużnika, które często jest inne niż miejsce zameldowania.
2. Jeżeli dłużnik bądź dorosły domownik odebrał wezwanie na wywiad lub pismo takie zostało dwukrotnie awizowane (zgodnie z art. 44 kodeksu postępowania administracyjnego z 14 czerwca 1960 r. takie pismo uważa się za doręczone) i pomimo tego nie stawił się w wyznaczonym terminie:
• organ wszczyna postępowanie dotyczące uznania dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych (często po takim wszczęciu postępowania dłużnik zgłasza się do Organu bo nie wie co może to dla niego oznaczać i wtedy jest możliwość przeprowadzenia wywiadu, rozeznania jego sytuacji oraz o poinformowaniu o konsekwencji niewywiązywania się chociaż w niewielkich kwotach z obowiązku alimentacyjnego)
• następnie występuje do komornika sądowego z prośbą o wystawienie zaświadczenia o stanie egzekucji za okres ostatnich 6 miesięcy, a w szczególności o podanie czy dłużnik w w/w okresie wywiązywał się w każdym miesiącu ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50% kwot bieżąco ustalonych alimentów.
• po otrzymaniu informacji od komornika sądowego organ występuje do dłużnika z informacją o możliwości zapoznania się przed wydaniem decyzji z zebranymi w toku postępowania aktami sprawy w terminie 7 dni od daty odebrania pisma.
Po upływie terminu do zapoznania się z aktami sprawy lub gdy dłużnik zgłosił się w celu zapoznania z aktami sprawy organ wydaje decyzję administracyjną:,
• jeżeli z akt sprawy wynika, że dłużnik wywiązywał się w każdym miesiącu przez okres ostatnich 6 miesięcy ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów organ wydaje decyzję o umorzeniu postępowania w sprawie uznania dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych
• jeżeli z akt sprawy wynika, że dłużnik nie wywiązywał się w każdym miesiącu przez okres ostatnich 6 miesięcy ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów organ wydaje decyzję o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych
( Jeżeli dłużnik po wszczęciu postępowania, a przed wydaniem decyzji, w sprawie uznania dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych wywiązał się z obowiązku określonego w art. 5 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów np. przeprowadzono z nim wywiad alimentacyjny, i w związku z tym ustała przyczyna powodująca wszczęcie postępowania, wówczas organ właściwy powinien umorzyć wszczęte wcześniej postępowanie, bez względu na wysokość wyegzekwowanych w ostatnim okresie kwot. – Informacja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Departamentu Świadczeń Rodzinnych z dnia 12 marca 2012 r.)
Katarzynaa
Stażysta
Posty: 67
Od: 12 sty 2017, 20:30
Zajmuję się: ŚR/FA

Napisano: 12 sty 2017, 21:21

cz 3

Decyzja o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stała się ostateczna

W momencie kiedy decyzja o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stanie się ostateczna organ właściwy dłużnika :
• kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy (przed wysłaniem wniosku o zatrzymanie prawa jazdy kierujemy wniosek o udostępnienie danych ze zbioru danych osobowych czy dłużnik posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych.)
• oraz składa wniosek o ściganie za przestępstwo określone w art. 209§1 kodeksu karnego (po wysłaniu wniosku do Prokuratury współpracujemy z Policją prowadzącą sprawę danego dłużnika, dłużnik jest przez nich informowany, że powinien zgłosić się do Organu w celu dopełnienia obowiązku, którego zaniechanie spowodowało skierowanie wniosku o ściganie)

Czynności, o których mowa w punkcie 2 prezentacji począwszy od wszczęcia postępowania w sprawie uznania dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych do wniosku o ściganie za przestępstwo określone w art. 209 § 1 k k stosujemy również w przypadku, gdy dłużnik alimentacyjny:

• odmówił złożenia oświadczenia majątkowego,
• odmówił zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny lub poszukujący pracy,
• odmówił bez uzasadnionej przyczyny, w rozumieniu przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wykonywania prac społecznie użytecznych, prac interwencyjnych, robót publicznych albo udziału w szkoleniu, stażu lub przygotowaniu zawodowym dorosłych.
Katarzynaa
Stażysta
Posty: 67
Od: 12 sty 2017, 20:30
Zajmuję się: ŚR/FA

Napisano: 15 sty 2017, 10:24

Ukłony dla koleżanki. :) :)
mimi
Praktykant
Posty: 2
Od: 11 sty 2017, 18:20
Zajmuję się: FA



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x