proszę o podpowiedź - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
Wybrane tematy:
Wzory decyzji Wzory wniosków o świadczenia rodzinne - UKRAINA Zmiana wysokości świadczenia pielęgnacyjnego ZANIM ZAŁOŻYSZ NOWY TEMAT - PRZECZYTAJ! kwestia ŚP dopytanie Kiedy wypłacacie świadczenie rodzinne ??

Napisano: 18 lut 2015, 9:47

Pani złożyła wniosek o becik i rodzinne 30.01.15, podjęła zatrudnienie na umowę zlecenie od 15.07.2014 do 30.01.2015. dziecko urodziła 6.01.15r. od dnia 31.07.14 do dnia porodu przebywała na zwolnieniu lekarskim (wypłacany pzrez ZUS). Proszę o podpowiedź czy doliczam chorobowe za VIII czy nie. dziękuję
rab

Napisano: 18 lut 2015, 10:06

proszę o podpowiedź
rab

Napisano: 18 lut 2015, 10:22

skoro pytasz, to znaczy że decyzji jeszcze nie wydałeś/nie wydałaś.
Czyli dopiero ustalasz prawo do świadczenia.
Ustalając prawo do świadczenia, dochodu, o którym piszesz strona już nie osiąga.
Zgodnie z art. 5 ust. 4b ustawy
4b. W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny, osobę uczącą się lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego po roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy dochód ich ustala się na podstawie dochodu członka rodziny, dochodu osoby uczącej się lub dochodu dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, powiększonego o kwotę uzyskanego dochodu z miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został osiągnięty, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w dniu ustalania prawa do świadczeń rodzinnych.
Czyli nie ma na dzień dzisiejszy podstaw by uwzględnić dochód uzyskany z tytułu podjęcia zatrudnienia w dnia 15.07.14 za m-c sierpień (nieważne czy wypłacony przez pracodawcę czy przez ZUS).
Ma to znaczenie wyłącznie dla ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego za m-c styczeń 2015r., bo jak wspomniałeś/wspomniałaś wniosek został złożony jeszcze w styczniu. Tu dochód ten (za sierpień 2014r) należy uwzględnić.
Drugą kwestią jest to czy po utracie zatrudnienia w dniu 30.01.15 strona jest uprawniona do zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, bo to można by już było za uzyskanie dochodu uznać w świetle art. 3 pkt. 24 lit. h.
Wówczas dochód za luty 2015r. będzie stanowił dochód uzyskany i w ,marcu będziesz musiał/musiała ponownie zweryfikiwać uprawnienia rodziny do ZR.
"Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek."
Terry Pratchett
kronos79
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 3302
Od: 19 lut 2014, 10:39
Zajmuję się:
Lokalizacja: z OPS

Napisano: 18 lut 2015, 10:52

Pani nie ma jeszcze decyzji odnośnie macierzyńskiego. Dziękuję za podpowiedź też tak myślałam, że muszę jednak doliczyc chorobowe
rab


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x