w kwietniu babka składa na zr. wydałam jej decyzję ze zł za zł. teraz robie weryfikacje na 500+ i wyszło że wydrukowałam jej zdrowtne za 2015 a nie za 2014. i z tymi dochodami powinna mieć zr w pełnej kwocie. Czy mogę tu zastosować art.113 kpa i wydać postanowienie o pomyłce czy muszę wysyłać do SKO. A jak ma się do tego art.31 z ustawy o śr.
A art. 31 [ Decyzja prostująca błąd z urzędu] Jeżeli odmowa przyznania świadczeń rodzinnych lub ustalenie ich wysokości były następstwem błędu podmiotu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych, wypłata świadczeń rodzinnych może nastąpić za 3 lata wstecz, licząc od dnia zawiadomienia o popełnieniu błędu lub dnia wydania decyzji prostującej błąd z urzędu.
A ten art. można zastosować?????
No tak ,ale co z tą decyzją, w której jest napisane że przyznaje w tej mniejszej kwocie. Jak ja teraz mona zmienić???Jeżeli od razu była wydana z błędem?
Tom. zgoda tylko po co łączysz 163 kpa z 32 uośr ?
32 uośr jeśli uregulowane przepisem i jest podstawa a inne 163kpa
32 w swojej treści jest podstawą uchylenia jeśli zachodzą okoliczności opisane w nim więc kpa tu jest niepotrzebne (wręcz nie powinno być, kiedyś tez miałem takie decyzje i SKO mi uchylało ze względu na takie połączenie)
art. 31 mówi jedynie o wypłacie i konieczności zawiadomienia strony i wydania decyzji poprawnej
Tu mi bardziej pasuje 154kpa w związku z art. 31 bo słuszny interes strony tu jest.
32 uośr jakoś nie bardzo w tym przypadku chyba że końcówka (...) lub wystąpiły inne okoliczności mające wpływ na prawo do świadczeń. (...) ale to trochę naciągane bo przyznając się do błędu przyznajesz ze okoliczności istniały w dniu wydania decyzji a nie wzięto ich pod uwagę lub też nie zbadano ich pomimo ze były istotne
163kpa w związku ze 31 uośr ok chyba że to strona wniosła o błąd i chce zmiany tej decyzji a to już 155kpa wchodzi i tam są tylko decyzje o nabyciu prawa
Biorąc pod uwagę powyższe zrobiłbym zawiadomienie o wszczęciu i zmienił błędna decyzję o odmowie prawa do świadczeń na podstawie 154 kpa w związku z 31 uośr.
154 jak najbardziej OK. My robimy ze 163 albo 155 bo z reguły zapominamy o jakimś dodatku a rodzinne z resztą przyznane. To wtedy 154 nie daje rady A samo 163 nie może być podstawą zmiany bo wymaga przepisu szczególnego a tym jest 32. Fakt naciągane troszkę ale sam 31 nie jest podstawą do zmiany.
a tu 32 bo zmiana na korzyść (czyli nie wymagana zgoda i nie trzeba wysyłać zawiadomienia)