Policja prowadzi teczki zagadnieniowe na rodziny, wobec których wszczęta została procedura NK. Jest to głupie i bezsensowne, ponieważ jest to jakby równoległe działanie wobec procedury prowadzonej przez GR, ale policjanci-dzielnicowi postępują tak zgodnie z Wytycznymi nr 2 Komendanta Głównego Policji, które brzmią:
Dz.Urz.KGP.2011.10.77
WYTYCZNE Nr 2
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 7 grudnia 2011 r.
w sprawie sposobu postępowania policjantów podczas realizacji procedury \"Niebieskie Karty\"
(Dz. Urz. KGP z dnia 28 grudnia 2011 r.)
Na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277, późn. zm.1)), w związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury \"Niebieskie Karty\" oraz wzoru formularza \"Niebieska Karta\" (Dz. U. Nr 209, poz. 1245) postanawia się, co następuje:
§ 1. Wytyczne określają szczegółowy sposób postępowania policjantów podczas realizacji procedury \"Niebieskie Karty\", określonej w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury \"Niebieskie Karty\" oraz wzorów formularzy \"Niebieska Karta\", zwanym dalej \"rozporządzeniem\".
§ 2. 1. Policjant wszczyna procedurę \"Niebieskie Karty\" poprzez wypełnienie formularza \"Niebieska Karta - A\", zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. Jeżeli podczas interwencji nie ma możliwości wypełnienia formularza \"Niebieska Karta - A\" w całości, części V, IX-XII, XV, XVII, XX-XXI mogą zostać uzupełnione przez dzielnicowego w obecności osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie.
§ 3. 1. Wypełniony formularz \"Niebieska Karta - A\" kierownik jednostki organizacyjnej Policji lub upoważniona przez niego osoba, przekazuje przewodniczącemu zespołu interdyscyplinarnego, o którym mowa w art. 9a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180, poz. 1493, z późn. zm.2)), zwanej dalej \"ustawą\".
2. Kopię wypełnionego formularza \"Niebieska Karta - A\" kierownik jednostki organizacyjnej Policji lub upoważniona przez niego osoba przekazuje dzielnicowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie.
§ 4. 1. W pracach zespołu interdyscyplinarnego bierze udział koordynator procedury \"Niebieskie Karty\" lub inny funkcjonariusz wyznaczony przez kierownika komórki organizacyjnej lub jednostki organizacyjnej Policji.
2. W skład grupy roboczej, o której mowa w art. 9a ust. 10 ustawy, wchodzi dzielnicowy rejonu, w którym zamieszkuje osoba, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie.
3. W przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie wobec dziecka w pracach grupy roboczej powinien uczestniczyć również policjant z komórki organizacyjnej nieletnich i patologii.
§ 5. 1. Dzielnicowy realizujący procedurę \"Niebieskie Karty\" prowadzi teczkę zagadnieniową \"Przemoc w rodzinie\" odrębnie dla każdej rodziny, w przypadku wszczęcia procedury \"Niebieskie Karty\" przez Policję lub inny uprawniony podmiot. W teczce gromadzi się wszystkie dokumenty potwierdzające czynności podjęte przez Policję wobec przemocy w rodzinie.
2. Zakończenie prowadzenia teczki zagadnieniowej \"Przemoc w rodzinie\" następuje z chwilą zakończenia procedury \"Niebieskie Karty\" w trybie określonym w § 18 rozporządzenia.
3. W przypadku, gdy powiadomienie o zakończeniu procedury nie nastąpiło w formie pisemnej, dzielnicowy sporządza notatkę służbową zawierającą informację o zakończeniu procedury.
§ 6. 1. Zadania określone w § 13:
1) w pkt 1-4 rozporządzenia realizuje policjant wszczynający procedurę \"Niebieskie Karty\";
2) w pkt 5 rozporządzenia realizuje w miarę możliwości grupa operacyjno-procesowa.
2. Działania określone w § 13:
1) w pkt 6 rozporządzenia podejmuje dzielnicowy;
2) w pkt 6 rozporządzenia, mające na celu zapobieganie zagrożeniom mogącym wystąpić w rodzinie podejmuje również inny policjant służby prewencyjnej realizujący zadania w zakresie profilaktyki.
§ 7. Kierownik jednostki organizacyjnej Policji, lub wyznaczona przez niego osoba, sprawuje nadzór nad realizacją działań Policji podejmowanych w ramach procedury \"Niebieskie Karty\".
§ 8. Wytyczne wchodzą w życie po upływie 7 dni od dnia podpisania.