różnice w składzie rodziny - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Napisano: dzisiaj, 6:34

Witam, mam taką sytuację: konkubinat z trojgiem dzieci, które mają nazwisko matki, od kilku lat korzysta z pomocy tut. Ośrodka. Klientka w każdym wniosku o udzielenie pomocy podawała w składzie rodziny niepracującego partnera - ojca dzieci. Dzieci podczas mojej wizyty zwracają się do Pana "tato". Obecnie partner posiada orzeczenie o niepełnosprawności i złożył wniosek o zasiłek stały. Pani od jakiegoś czasu pracuje zawodowo i obecnie dochód rodziny przekracza kryterium dochodowe kwalifikujące Pana do wypłaty zasiłku stałego. Składając wniosek Pan złożył oświadczenie, że mieszka z współlokatorką i trójką jej dzieci i prowadzi oddzielne gospodarstwo domowe, a pomaga mu rodzina - pomoc rzeczowa.
Rodzina mieszka w budynku gdzie zajmują jedno małe pomieszczenie, ściany obstawione są podstawowymi, niezbędnymi sprzętami codziennego użytku z piętrowym łóżkiem dla dzieci. Warunki mieszkaniowe są bardzo trudne. Doskonale wiemy, że Pan pozostaje na utrzymaniu partnerki i że są to ich wspólne dzieci, chociaż mają nazwisko matki. Ewidentnie Pan kłamie. Zastanawiam się, czy opisują w wywiadzie sytuację rodziny piszę sytuację taką jaką podaje Pan na wywiadzie, czy piszę to jaki jest stan faktyczny. Miał ktoś taką sytuację?
zośka_ops
Stażysta
Posty: 93
Od: 03 lut 2020, 21:55
Zajmuję się: Pracownik socjalny


Napisano: dzisiaj, 10:23

Oczywiście piszesz stan faktyczny i dajesz decyzję odmowną. Nie bierz na siebie takiego kłamstwa. Po to jest wywiad żeby określić faktyczną sytuację, dobrze opisz w wywiadzie i w uzasadnieniu decyzji jakie są przesłanki wspólnego gospodarstwa domowego, że oni je spełniają no i całą sytuację o której piszesz. Mieliśmy taką sprawę małżeństwo po rozwodzie mieszkało w jednym budynku kilka pokoi. Rodzina wcześniej korzystała z pomocy jako wspólne gospodarstwo domowe a jak pan dostał orzeczenie to chciał zasiłek stały i chciał prowadzić jednoosobowe gospodarstwo bo emerytura żony przekraczała kryterium do zasiłku stałego. Daliśmy odmowę i udowodniliśmy że wspólnie gospodarują. SKO podtrzymało odmowę.
parasolka
Praktykant
Posty: 47
Od: 16 maja 2025, 9:12
Zajmuję się: PS

Napisano: dzisiaj, 10:36

A Pan ma oddzielne łóżko? Co na takie oświadczenia jego partnerka? Jeśli oboje oświadczają coś innego, to któreś z nich kłamie i warto ustalić kto. Po takim ustaleniu, w wywiadzie wpisałabym, że Pan pod odpowiedzialnością karną (jeśli macie takie jego oświadczenie) oświadczył, że prowadzi samodzielne gospodarstwo domowe, jednak z ustaleń (notatki służbowe albo jakieś protokoły z rozmów z 2 stronami) oraz dotychczasowych informacji i obserwacji wynika, że prowadzi je z ..... Opisujesz i to co mówi Pan i stan faktyczny, jak dla mnie, jeśli Pan nie ma oddzielnego łóżka to bez wątpienia jest wspólne gospodarstwo. Wzięłabym też oświadczenie kto dokładnie Panu pomaga i w jakiej formie, a jeśli ta osoba mieszka w waszym rejonie, to też może złożyć oświadczenie, że pomaga
lilkaops
Praktykant
Posty: 32
Od: 11 kwie 2025, 10:31
Zajmuję się: pomoc społeczna, DPS, NK



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x