schronienie - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 02 paź 2019, 20:12

Czy wie ktoś coś na temat zmiany ustawy o pomocy społecznej w której jest zapis o odpłatności podopiecznego za schronisko w kwocie 30% tak jak było dawniej.
żabcia
Stażysta
Posty: 114
Od: 20 wrz 2017, 11:35
Zajmuję się: PS/Św/FA


Napisano: 03 paź 2019, 7:39

Na szkoleniu dowiedziałam się, że zanim zobowiąże się klienta do odpłatności potrzebna jest uchwała, umieszczona w Dzienniku Urzędowym i dopiero po 14 dniach można cokolwiek działać. W schronisku do max 30% a w schronisku z usługami opiekuńczymi do max 50 % można.Zmiana w ustawie obowiązuje od 4.10
asia89
Praktykant
Posty: 11
Od: 14 maja 2019, 8:01
Zajmuję się: PS

Napisano: 03 paź 2019, 8:51

A jaki konkretnie artykuł o tym mówi? Może źle szukam, ale nie mogę znaleźć
krygor
Praktykant
Posty: 33
Od: 20 paź 2017, 7:41
Zajmuję się: pracownik spocjalny

Napisano: 03 paź 2019, 8:57

krygor pisze:
03 paź 2019, 8:51
A jaki konkretnie artykuł o tym mówi? Może źle szukam, ale nie mogę znaleźć
Art. 97 ust. 1a ustawy o pomocy społecznej - wchodzi w życie jutro :D
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Podinspektor
Posty: 1237
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie likwidacją szkód społecznych, usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi ;)
Lokalizacja: Wielkopolska

Napisano: 03 paź 2019, 10:46

dzięki wielkie. Faktycznie jest tylko na tej wersji w internecie. Moja wydrukowana jest bez zmian ;)
krygor
Praktykant
Posty: 33
Od: 20 paź 2017, 7:41
Zajmuję się: pracownik spocjalny

Napisano: 03 paź 2019, 13:32

asia89 pisze:
03 paź 2019, 7:39
Na szkoleniu dowiedziałam się, że zanim zobowiąże się klienta do odpłatności potrzebna jest uchwała, umieszczona w Dzienniku Urzędowym i dopiero po 14 dniach można cokolwiek działać. W schronisku do max 30% a w schronisku z usługami opiekuńczymi do max 50 % można.Zmiana w ustawie obowiązuje od 4.10
Ale po co uchwała jak ustawa jest nadrzędna i tam zawarta jest kwestia odpłatności?
pracownik ops
athena83
Stażysta
Posty: 152
Od: 24 sie 2007, 16:37
Zajmuję się:
Lokalizacja: Grójec, Polska

Napisano: 03 paź 2019, 13:37

Chodzi pewnie ogólnie o tę uchwałę, o której mowa w art. 97 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej: "Rada powiatu lub rada gminy w drodze uchwały ustala, w zakresie zadań własnych, szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych."
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Podinspektor
Posty: 1237
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie likwidacją szkód społecznych, usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi ;)
Lokalizacja: Wielkopolska

Napisano: 03 paź 2019, 14:34

Ten z Łopieki pisze:
03 paź 2019, 13:37
Chodzi pewnie ogólnie o tę uchwałę, o której mowa w art. 97 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej: "Rada powiatu lub rada gminy w drodze uchwały ustala, w zakresie zadań własnych, szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych."
No tak ale rada ustala to co nie uregulowane ustawą a tu ustawa mówi jasno więc po co coś pisac po raz drugi w akcie niższego rzędu
pracownik ops
athena83
Stażysta
Posty: 152
Od: 24 sie 2007, 16:37
Zajmuję się:
Lokalizacja: Grójec, Polska

Napisano: 03 paź 2019, 15:10

athena83 pisze:
03 paź 2019, 14:34
Ten z Łopieki pisze:
03 paź 2019, 13:37
Chodzi pewnie ogólnie o tę uchwałę, o której mowa w art. 97 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej: "Rada powiatu lub rada gminy w drodze uchwały ustala, w zakresie zadań własnych, szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych."
No tak ale rada ustala to co nie uregulowane ustawą a tu ustawa mówi jasno więc po co coś pisac po raz drugi w akcie niższego rzędu
Zgadza się, to jest oczywiste, że uregulowania ustawowe nie mogą być powielane w aktach prawa miejscowego. Uchwała, o której mowa w art. 97 ust. 5 ma dotyczyć szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności dla osób przekraczających kryterium, a tego nie ma w ustawie. Dlatego napisałem, że pewnie ogólnie o tę uchwałę chodziło powyżej.
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Podinspektor
Posty: 1237
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie likwidacją szkód społecznych, usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi ;)
Lokalizacja: Wielkopolska

Napisano: 03 paź 2019, 15:14

athena83 pisze:
03 paź 2019, 13:32
asia89 pisze:
03 paź 2019, 7:39
Na szkoleniu dowiedziałam się, że zanim zobowiąże się klienta do odpłatności potrzebna jest uchwała, umieszczona w Dzienniku Urzędowym i dopiero po 14 dniach można cokolwiek działać. W schronisku do max 30% a w schronisku z usługami opiekuńczymi do max 50 % można.Zmiana w ustawie obowiązuje od 4.10
Ale po co uchwała jak ustawa jest nadrzędna i tam zawarta jest kwestia odpłatności?
tak... reguluje ustawa ale w wielu uchwałach dotychczasowych widnieje zapis, że do 100% nieodpłatnie i trzeba zapis ten wyeliminować
aja
Referent
Posty: 225
Od: 11 kwie 2017, 13:46
Zajmuję się: ops


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x