Separacja - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 19 sie 2020, 8:45

Czy przeprowadza się wywiad alimentacyjny z małżonkiem będącym w separacji?
ttt
Podinspektor
Posty: 1062
Od: 10 paź 2017, 10:58
Zajmuję się: pomoc społeczna


Napisano: 21 sie 2020, 20:00

W mojej ocenie – tak.
Separacja to swoisty „rozwód”, ale nadal małżeństwo, zatem zgodnie z art. 60 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeśli małżonek, którego sąd nie uznał za wyłącznie winnego sytuacji rozkładu pożycia, pozostaje w niedostatku, może domagać się środków na swoje utrzymanie (oczywiście w odpowiednim zakresie). Osoba wnioskująca o świadczenia pieniężne z pomocy społecznej niewątpliwie taki niedostatek odczuwa. (Obowiązek alimentacyjny reguluje także dział III kodeksu).
Jeśli małżonek (lub separowany) zobowiązany do alimentacji, a posiadający znaczny majątek, nie dostarcza środków utrzymania klientowi korzystającemu z pieniężnej pomocy społecznej, należałoby, np. poprzez kontrakt socjalny, zobowiązać świadczeniobiorcę do podjęcia działań sądowych o uzyskanie alimentów. Tym samym ewentualny wyrok sądu może przyczynić się do poprawy sytuacji życiowej klienta i uniezależnienia się od świadczeń (a taki jest jego obowiązek).
pomocnik
Stażysta
Posty: 119
Od: 29 maja 2019, 16:29
Zajmuję się: pracownik socjalny w ops.


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x