śp dla żony ciekawe - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]


Napisano: 02 cze 2014, 15:06

tyle wejść a nikt nie skomentował - co Wy na to :?:
Kati@

Napisano: 03 cze 2014, 11:46

Zdaniem Sądu, zastosowana przez organ wykładnia przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych jest nieprawidłowa. Świadczy o tym m.in. nieuwzględnienie regulacji związanych z obowiązkiem alimentacyjnym jak i art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych. Art. 17 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Przy tym przesłanka negatywna powołanego przepisu nie dotyczy małżonka osoby wymagającej opieki, spełniającego wymogi do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, ale odnosi się do krewnych osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, którzy ubiegaliby się o świadczenie pielęgnacyjne w sytuacji, gdy osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim. Zwrócił na to uwagę m.in. Naczelny Sądu Administracyjny w wyroku z dnia 19 lipca 2013 r., sygn. akt I OSK 2401/12, wyjaśniając, że ma to uzasadnienie w przekonaniu ustawodawcy, że zobowiązanym do opieki nad osobą tego wymagającą powinien być w pierwszej kolejności jej małżonek, chyba że sam jest niepełnosprawny w stopniu znacznym, co ustawodawca skorygował nowelizacją z dnia 19 sierpnia 2011 r., będącą wynikiem sygnalizacji Trybunału Konstytucyjnego, zawartej w postanowieniu z dnia 1 czerwca 2010 r., S 1/10 (OTK-A 2010/5/54). Uprawnienie do świadczenia pielęgnacyjnego dla krewnych, w tym dzieci osoby niepełnosprawnej pozostającej w związku małżeńskim przysługuje zatem dopiero wówczas, gdy małżonek osoby wymagającej opieki jest niepełnosprawny w stopniu znacznym (co uniemożliwia mu wypełnianie we właściwy sposób obowiązku alimentacyjnego). Sam zaś fakt pozostawania w związku małżeńskim osoby wymagającej opieki, ani nie wyklucza świadczenia pielęgnacyjnego dla jej małżonka, ani też nie powoduje, że małżonek ten nie może uzyskać przedmiotowego świadczenia z tego powodu, że osoba wymagająca opieki posiada także krewnych spokrewnionych z nią w pierwszym stopniu.
Amen.
Co tu jeszcze komentować. Wynurzenia pracowników MPiPSu rozpowszechniane na szkoleniach?
Ich należałoby prosić o komentarz.
Kontrowersyj na jest wyłacznie ta teza
Uprawnienie do świadczenia pielęgnacyjnego dla krewnych, w tym dzieci osoby niepełnosprawnej pozostającej w związku małżeńskim przysługuje zatem dopiero wówczas, gdy małżonek osoby wymagającej opieki jest niepełnosprawny w stopniu znacznym (co uniemożliwia mu wypełnianie we właściwy sposób obowiązku alimentacyjnego).
Znam kilka orzeczeń, w których uznano dzieci są uprawnione do SP na rodzica, nawet gdy jego współmałżonek nie legitmuje się orzeczeniem o znacznym stopniu.
"Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek."
Terry Pratchett
kronos79
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 3317
Od: 19 lut 2014, 10:39
Zajmuję się:
Lokalizacja: z OPS



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x