ŚP stare zasady a praca - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 11 ]

Napisano: 18 mar 2026, 11:13

Osoba pobiera świadczenie pielęgnacyjne na starych zasadach. w marcu zgłosiła podjecie pracy 8.10 na umowę zlecenie jeden dzień. Czy w takiej sytuacji podjecie pracy na jeden dzień wyklucza od razu Śp na starych zasadach. Dziękuję za podpowiedź.
Beata86#
Stażysta
Posty: 81
Od: 19 kwie 2017, 12:29
Zajmuję się: Referent GOPS


Napisano: 18 mar 2026, 12:03

Jeżeli pracowała tylko 8 października 2025 r to robisz jej za ten dzień świadczenia nienależnie pobrane do zwrotu z odsetkami i nie uchylasz starego ŚP ( pod warunkiem że nadal spełnia warunki określone w ustawie) Jeżeli natomiast, pracuje cały czas na umowę zlecenie ale faktycznie 1 dzień w miesiącu to uchylasz ŚP i za cały okres umowy zlecenie robisz nienależnie pobrane z odsetkami.
Nikodemus
Stażysta
Posty: 141
Od: 11 wrz 2024, 19:56
Zajmuję się: ŚR

Napisano: 25 mar 2026, 15:03

Dzień dobry,
mam pytanie pierwsza taka sytuacja: Pani pobiera świadczenie na dziecko na starych zasadach (dziecko 14 lat), wypłaciliśmy świadczenie 10 marca. Dzisiaj Pani dzwoni z informacją, że podjęła zatrudnienie od 16.03.2026r. Jak uchylam Pani świadczenie od 16 marca, czy od 1 kwietnia? Pani będzie składała wniosek na nowe zasady. Czy za okres od 16 marca żądam zwrotu?
monis
Referent
Posty: 306
Od: 04 maja 2016, 9:17
Zajmuję się:


Napisano: 25 mar 2026, 15:25

monis pisze: Dzień dobry,
mam pytanie pierwsza taka sytuacja: Pani pobiera świadczenie na dziecko na starych zasadach (dziecko 14 lat), wypłaciliśmy świadczenie 10 marca. Dzisiaj Pani dzwoni z informacją, że podjęła zatrudnienie od 16.03.2026r. Jak uchylam Pani świadczenie od 16 marca, czy od 1 kwietnia? Pani będzie składała wniosek na nowe zasady. Czy za okres od 16 marca żądam zwrotu?
uchylasz od 16 marca i robisz zwrot (absolutnie nie bierz na poczet nowego świadczenia). W marcu niech Ci złozy na nowych zasadach i przyznasz od 16
SRops
Stażysta
Posty: 68
Od: 10 cze 2025, 14:57
Zajmuję się: ŚR od 2014 r.

Napisano: 26 mar 2026, 7:55

Szarak
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 6898
Od: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking

Napisano: 26 mar 2026, 8:47

dobre :lol: to może i na zwolnieniu sobie będzie można podorabiać na zleceniach 8-)
może i jest w tym logika (bo racjonalne by było tak jak jest w rodzicielskich) to zupełnie nie koreluje z założeniami starego SP czy wcześniej tego zasiłku z PS - rekompensata za brak aktywności zawodowej
Tom.
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 11838
Od: 09 mar 2005, 16:10
Zajmuję się: SR, CP, dodatki paliwowe ;)
Lokalizacja: PL

Napisano: 03 cze 2026, 11:01

Wnioskodawca zaczął pracę parę miesięcy temu. Ma ŚP od wielu lat na syna na starych zasadach. Syn ma nowe orzeczenie z racji 16 lat, dostał znaczny stopień, są spełnione warunki do ŚP. Wnioskodawca nie zgłaszał, że ma pracę 1/4 etatu, bo myślał, że nie jest to zależne od rodzaju wypisanego wniosku. Myślał, że nie trzeba uchylać jednej decyzji, żeby mieć kolejną, skoro wszędzie mówią że już można pracować na ŚP.
Co robić? Tamten okres kiedy pracuje nienależnie pobrany, i tylko na bieżąco nowe ŚP? Czy można jakoś "zaliczyć na poczet nowego świadczenia wypłaty starego?" Czy jakby się odwołał od decyzji o nienależnie pobranych do SKO miałby szanse na takie "zaliczenie starego na poczet nowego"? Jak u was takie sytuacje są rozwiązywane?
anavika
Referent
Posty: 423
Od: 25 lip 2012, 16:23
Zajmuję się: SR/FA/SW/dodatki
Lokalizacja: Podkarpackie

Napisano: 03 cze 2026, 12:07

Beata86# pisze:
18 mar 2026, 11:13
Osoba pobiera świadczenie pielęgnacyjne na starych zasadach. w marcu zgłosiła podjecie pracy 8.10 na umowę zlecenie jeden dzień. Czy w takiej sytuacji podjecie pracy na jeden dzień wyklucza od razu Śp na starych zasadach. Dziękuję za podpowiedź.
A ja uchyliłabym ŚP od 08.10.2025r., bo z chwilą podjęcia zatrudnienia, nie ma powrotu na stare zasady (od 01.01.2024r.)
syla17
Praktykant
Posty: 22
Od: 02 sie 2017, 8:49
Zajmuję się: świadczeniami rodzinnymi

Napisano: 11 cze 2026, 8:09

Czy ktoś jeszcze może się wypowiedzieć w temacie jak wyżej? Czy każde podjęcie pracy na starym świadczeniu (nawet jeśli na moment zgłoszenia już nie pracuje) powoduje utratę prawa do tego świadczenia???
sekcjaswiadczen
Stażysta
Posty: 104
Od: 10 lut 2020, 14:16
Zajmuję się: ŚW/FA/ŚR

Napisano: 11 cze 2026, 8:24

Dla mnie nie ma logiki orzekać o NP i mówić, że Ci się nie należało świadczenie za jakiś okres ale ponieważ tego nie zgłosiłeś wtedy to obecnie można nadal Ci płacić stare ŚP. A co robisz jak ktoś podejmie zatrudnienie na starym ŚP i ci to zgłosi ? Uchylasz a jak skończy pracę to dajesz na z powrotem ?
Szarak
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 6898
Od: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking



  
Strona 1 z 2    [ Posty: 11 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x