specjalistyczne usługi opiekuncze - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 30 sie 2021, 13:47

Prosze o pomoc, jakich dokumentów wymagacie przy ubieganiu się matki o przyznanie usług opiekuńczych specjalistycznych na dziecko w wieku 3 lata. Z kim podpisujecie umowę na świadczenie usług ( umowa zlecenia ?0. Prosze o pomoc
ewka78
Stażysta
Posty: 160
Od: 05 sie 2020, 12:11
Zajmuję się: PS


Napisano: 30 sie 2021, 15:05

ewka78 pisze:
30 sie 2021, 13:47
Z kim podpisujecie umowę na świadczenie usług ( umowa zlecenia ?0.
Z kimś kto ma uprawnienia do świadczenia specjalistycznych usług opiekuńczych. Może być umowa zlecenie, ale nie może mieć znamion umowy o pracę.
Z poważaniem
thorgal70
Referent
Posty: 317
Od: 16 lis 2016, 13:39
Zajmuję się: PS/FA

Napisano: 30 sie 2021, 15:46

a jakie dokumenty muszą być , żeby się starac o uslugi.
ewka78
Stażysta
Posty: 160
Od: 05 sie 2020, 12:11
Zajmuję się: PS

Napisano: 31 sie 2021, 9:17

Pani E....... przedłożyła orzeczenie o niepełnosprawności z dnia .....2021 r. córki Anny E......, która została zaliczona do osób niepełnosprawnych oraz zaświadczenie lekarza pediatry- specjalisty neurologii dziecięcej z dnia 15.05.2021 r. o potrzebie systematycznej wieloaspektowej rehabilitacji (fizjoterapia, logopeda, psycholog) dla dziecka Anny E..... w wymiarze 6 godzin tygodniowo (24 godziny miesięcznie), opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka z dnia 05.02.2019 r.

Dziecko Anna E.... ma przyznane i realizowane usługi w ramach wczesnego wspomagania rozwoju w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w R.......... przez psychologa, pedagoga, logopedę oraz terapię Integracji Sensorycznej w wymiarze 5 godzin w miesiącu oraz w Samorządowym Przedszkolu w P.......... w wymiarze 4 godzin w miesiącu. Łącznie 9 godz. w miesiącu.

Ośrodek Pomocy Społecznej, udzielając pomocy w postaci specjalistycznych usług opiekuńczych ustala liczbę godzin przyznanych miesięcznie usług oraz wysokości odpłatności z tytułu ich realizacji (§ 4 ust. 6 rozporządzenia).
Liczba godzin specjalistycznych usług opiekuńczych dla dziecka Anna E.... realizowanych przez tut. OPS w ilości 12 godzin miesięcznie została ustalona na podstawie w/w zaświadczenia od lekarza Pediatry oraz uwzględniając liczbę godzin realizowanych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w R....... i w Samorządowym Przedszkolu w P...... oraz uwzględniając potrzeby i możliwości tut. Ośrodka Pomocy Społecznej w związku z art. 3 ust. 3 i 4 ustawy o pomocy społecznej

Zgodnie z art. 3 ust 3 i 4 ustawy o pomocy społecznej:
Rodzaj, forma i rozmiar świadczenia powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy.
Potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej.

Stosownie do § 2 pkt. 1 lit. a oraz § 2 pkt.3 lit.b Rozporządzenia w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych jednym z rodzajów specjalistycznych usług opiekuńczych jest uczenie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia, w tym zwłaszcza: kształtowanie umiejętności zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i umiejętności społecznego funkcjonowania, motywowanie do aktywności, leczenia i rehabilitacji, prowadzenie treningów umiejętności samoobsługi i umiejętności społecznych oraz wspieranie także w formie asystowania w codziennych czynnościach życiowych oraz usprawnianie zaburzonych funkcji organizmu.
Cenę 1 godziny specjalistycznych usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi ustala ośrodek pomocy społecznej, na podstawie analizy kosztów realizacji tego zadania lub wynika ona z umowy zawartej przez ośrodek pomocy społecznej z podmiotem przyjmującym zlecenie realizacji zadania (§ 4 ust. 4 rozporządzenia).
Biorąc pod uwagę wniosek Pani E......... o realizacje specjalistycznych usług opiekuńczych dla jej dziecka przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w R.......... tut. organ nawiązał współpracę z w/w Poradnią i ustalił:
ze względu na objęcie dziecka wsparciem przez specjalistów z w/w Poradni jego możliwości i umiejętności są znane specjalistom tam zatrudnionym, po przeanalizowaniu najlepszej możliwej pomocy dla dziecka ustalono, że dziecko zostanie objęte pomocą w wymiarze 12 godzin w miesiącu przez specjalistów wymienionych w zaświadczeniu lekarskim (fizjoterapeuta, logopeda, psycholog) w ilości najbardziej odpowiedniej dla prawidłowego rozwoju dziecka. Powyższa forma dopasowania jest do odpowiedniej formy wsparcia i jest aprobowana przez Panią E.........

Można usługi realizować poprzez zatrudnienie np. na umowę zlecenie w/w specjalistów lub zlecić powyższe zadanie Poradni Specjalistycznej jak w tym przypadku.
pawel.w
Starszy referent
Posty: 781
Od: 20 mar 2017, 9:22
Zajmuję się: PS/ŚW/ŚR/FA/ itd.


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x