Czy aby na pewno do ustalenia prawa do ŚP wywiad środowiskowy jest konieczny i miałby wyglądać tak jak wywiad środowiskowy z pomocy społecznej ?Mind Of Good pisze: ↑14 gru 2021, 14:30Wywiad środowiskowy zawiera dane osoby, z którą przeprowadza się wywiad oraz dane rodziny, pozostającej i nie pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym; w wywiadzie ustala się łączny dochód w rodzinie oraz stałe wydatki w ciągu miesiąca, opisuje sytuację mieszkaniową, zdrowotną oraz rodzinną. Podczas wywiadu ustala się, w jaki sposób rodzina lub osoba funkcjonuje w środowisku; rozmowa dotyczy również sytuacji zawodowej, niepełnosprawności lub uzależnień, jeśli te problemy dotyczą rodziny. W wywiadzie określa się również przyczyny wystąpienia z wnioskiem o udzielenie pomocy, a także potrzeby i oczekiwania osoby, z którą przeprowadzany jest wywiad. Ustalenie tych wszystkich kwestii pozwala całościowo spojrzeć na sytuację osoby i rodziny i zaplanować działania, odnoszące się do każdego poruszonego problemu. Wywiad środowiskowy zawiera również wnioski pracownika socjalnego oraz plan pomocy i działań na rzecz rodziny.
Omawiając problemy osoby lub rodziny, pracownik socjalny jest zobowiązany do udzielenia informacji o możliwych formach pomocy oraz wskazówek w zakresie rozwiązywania problemów, z którymi rodzina jest w stanie samodzielnie się uporać.
Profesjonalny pracownik socjalny prowadzi wywiad środowiskowy jak rozmowę, z której w kwestionariuszu wywiadu powstaje uporządkowana informacja.
Zerknij w celu przypomnienia sobie, co ustala się wywiadem środowiskowym (z art. 23 ust. 4 aa ustawy o świadczeniach rodzinnych) dołączanym do wniosku o ustalenie prawa do ŚP.