Sprawowanie stałej opieki SZO - Świadczenia rodzinne

  
Strona 2 z 2    [ Posty: 14 ]

Napisano: 15 gru 2021, 12:38

Mind Of Good pisze:
14 gru 2021, 14:30
Wywiad środowiskowy zawiera dane osoby, z którą przeprowadza się wywiad oraz dane rodziny, pozostającej i nie pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym; w wywiadzie ustala się łączny dochód w rodzinie oraz stałe wydatki w ciągu miesiąca, opisuje sytuację mieszkaniową, zdrowotną oraz rodzinną. Podczas wywiadu ustala się, w jaki sposób rodzina lub osoba funkcjonuje w środowisku; rozmowa dotyczy również sytuacji zawodowej, niepełnosprawności lub uzależnień, jeśli te problemy dotyczą rodziny. W wywiadzie określa się również przyczyny wystąpienia z wnioskiem o udzielenie pomocy, a także potrzeby i oczekiwania osoby, z którą przeprowadzany jest wywiad. Ustalenie tych wszystkich kwestii pozwala całościowo spojrzeć na sytuację osoby i rodziny i zaplanować działania, odnoszące się do każdego poruszonego problemu. Wywiad środowiskowy zawiera również wnioski pracownika socjalnego oraz plan pomocy i działań na rzecz rodziny.

Omawiając problemy osoby lub rodziny, pracownik socjalny jest zobowiązany do udzielenia informacji o możliwych formach pomocy oraz wskazówek w zakresie rozwiązywania problemów, z którymi rodzina jest w stanie samodzielnie się uporać.

Profesjonalny pracownik socjalny prowadzi wywiad środowiskowy jak rozmowę, z której w kwestionariuszu wywiadu powstaje uporządkowana informacja.
Czy aby na pewno do ustalenia prawa do ŚP wywiad środowiskowy jest konieczny i miałby wyglądać tak jak wywiad środowiskowy z pomocy społecznej ?
Zerknij w celu przypomnienia sobie, co ustala się wywiadem środowiskowym (z art. 23 ust. 4 aa ustawy o świadczeniach rodzinnych) dołączanym do wniosku o ustalenie prawa do ŚP.
-----------
Krzysztof :mrgreen:
Krzysztof
Awatar użytkownika
Starszy referent
Posty: 893
Od: 04 sty 2014, 2:06
Zajmuję się: Byłem opiekunem dorosłej osoby niepełnosprawnej
Lokalizacja: EL


Napisano: 15 gru 2021, 12:44

Mała45 pisze:
15 gru 2021, 12:04
wnuczek nie ma uprawnień do SZO, bez względu na to czy się opiekuje, czy nie. Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy SR SZO przysługuje osobie, na której ciąży obowiązek alimentacyjny. Natomiast zgodnie z art. 128-132 KRiO obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi.... Babcia ma dzieci, a więc osoby zobow. w bliższej kolejności, więc na wnuczku nie spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec babci i nie spełnia on warunku określonego w art. 16a ust. 1 do SZO.
Art. 16a ustawy o świadczeniach rodzinnych nie przewiduje warunków dla wnioskodawców spełniających obowiązek alimentacji, więc o ile mnie pamięć nie myli (chyba, że się coś zmieniło) dajecie prawo do SZO, każdemu zobowiązanemu, jak leci, kto pierwszy złoży wniosek.
-----------
Krzysztof :mrgreen:
Krzysztof
Awatar użytkownika
Starszy referent
Posty: 893
Od: 04 sty 2014, 2:06
Zajmuję się: Byłem opiekunem dorosłej osoby niepełnosprawnej
Lokalizacja: EL

Napisano: 15 gru 2021, 13:23

Nic się w ustawie nie zmieniło ale obowiązek alimentacyjny wynikający z KRIO opiekuna względem podopiecznego musi być.
Art. 16a. 1. Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 2086 i 2089) ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli:
1) nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub
2) rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej
– w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Więc sprawdź w KRIO kiedy powstaje obowiązek alimentacyjny wnuka....
~o~
VIP
Posty: 3819
Od: 08 mar 2017, 13:24
Zajmuję się: ŚR

Napisano: 15 gru 2021, 21:10

@Krzysztof Myślę, że jest konieczny, bo to dwa rożne świadczenia i dwa rożne art. 16 i 17, chociaż zasady przyznawania są podobne. Wiem, że SKO cofa, do powtórnego rozpatrzenia jeśli nie ma wywiadu, lub był ale nie wyczerpał wszystkich wątpliwości. Przy ŚP, nie może zachodzić żadna negatywna przesłanka, SZO nie jest już " badane " tak precyzyjnie. Znam sytuacje, gdzie osoba ma rok po roku SZO od dwóch lat, a ze ŚP są problemy, pomijając już Art. 17 1b. i chociaż SZO jest przyznane 2 razy pod rząd, to dalej ops odmawia, ze względu na osoby, których nie widziały przyznawając SZO po raz 1 i po raz 2. Przy SZO związek przyczynowo skutkowy, też nie był poruszany dwukrotnie. Bywają nawet przypadki, że ops podczas wywiadu do SZO stwierdza " porządek " ludzie starają się o ŚP i już ten sam porządek uważany jest za nie porządek, chociaż nic się nie zmieniło. Często czytam Twojego Bloga i różne skrajne sytuacje ludzi spotykają ze strony Ops-ów.
Zachłychnięci tym co wiemy, zapomnieliśmy zapytać, czy nam wolno.
Mind Of Good
Awatar użytkownika
Stażysta
Posty: 196
Od: 14 gru 2021, 11:14
Zajmuję się: RODO



  
Strona 2 z 2    [ Posty: 14 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x