Świadczenie 40 zł UKR - jak zweryfikować, czy przyznać? - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 10 lip 2023, 16:08

Dzień dobry, może ktoś miał podobną sytuację.

Osoba fizyczna (rolnik, duże gospodarstwo rolne), która udziela pomocy obywatelom Ukrainy (samotna matka z 4 dzieci) w formie zakwaterowania i wyżywienia, złożyła wniosek o świadczenie pieniężne 40 zł UKR w maju 2022. Przyznaliśmy i wypłaciliśmy świadczenie za okres od końca lutego 2022 do maja 2022, za 90 dni zakwaterowania i wyżywienia.

Obywatele Ukrainy cały czas są u tej osoby do dnia dzisiejszego. Osoba udzielająca pomocy po około roku, w lipcu 2023 zwraca się zapytaniem do GOPS czy może złożyć wniosek o przedłużenie wypłaty świadczenia pieniężnego za zakwaterowanie i wyżywienie za wcześniejsze miesiące zakwaterowania. Aktualny wzór wniosku pozwala na zaznaczenie okresu od lipca 2022 do 24 sierpnia 2023. Jeśli wniosek byłby złożony za ten pełny okres 419 dni na 5 osób, świadczenie wynosiłoby 83800 zł.

Wnioskodawca na wniosku ma oświadczyć, że za okres, którego dotyczy wniosek, nie otrzymano dodatkowego wynagrodzenia, w tym za wynajem. Mamy tu wątpliwość, jak to zweryfikować, bo obywatel Ukrainy, matka czwórki dzieci jest zatrudniona przez tego rolnika w tym gospodarstwie rolnym na umowę zlecenie. Nie wiemy czy część wynagrodzenia za pracę stanowi zakwaterowanie i wyżywienie. Czy oświadczenia pod odpowiedzialnością karną starczą, że rolnik nieodpłatnie zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie? Można domniemać, że pracodawca udziela/zapewnia (nieformalnie) pracownikowi zakwaterowanie i wyżywienie za pracę w gospodarstwie.

Jak byście taki wniosek rozpatrywali, negatywne czy pozytywne rozpatrzenie?
inspektor123
Referent
Posty: 310
Od: 11 kwie 2017, 12:15
Zajmuję się: św

Napisano: 19 lip 2023, 13:32

My nie mamy większego problemu. Podchodzimy do weryfikacji sytuacji rodziny tak jak w innych sytuacjach osób starających się o świadczenia z pomocy społecznej. Po pierwsze weryfikujemy sytuację finansową osób zakwaterowanych. Czyli z czego się utrzymują, jakie są wydatki i dochody. Trzeba nadmienić, że w rozporządzeniu jest napisane, że gmina może a nie musi. Więc to zależy od podejścia gospodarzy w gminie. My stoimy na stanowisku, że 120 dni rodzina ma na ogarnięcie się w nowych realiach. Poszukania mieszkania, pracy, zrobienie kursów językowych. Polacy też muszą iść do pracy mając dzieci, tym bardziej, że nikt obywatelom Ukrainy nie robi problemów z umieszczeniem dzieci w żłobkach, przedszkolach, szkołach. Jeśli chodzi o pracę to też nie ma większego problemu z jej znalezieniem. Tylko chęci.
Skoro Pani może pracować u gospodarza, to z zasiłków, 500+ oraz pracy zarobkowej jest w stanie się utrzymać.
Mieliśmy w gminie 3 sytuacje, w których przedłużaliśmy świadczenie: do pół roku po urodzeniu dziecka (2 kobiety z dziećmi) oraz jedna osoba, która była pod respiratorem i czekała na przeszczep płuc.
piwko1983
Praktykant
Posty: 9
Od: 10 lut 2022, 8:48
Zajmuję się: Księgowa


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x