świadczenie jednorazowe dla rodziny zastępczej na pełnoletniego wychowanka - Piecza Zastępcza

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Napisano: 12 lis 2019, 13:15

Witam,
Czy rodzinie zastępczej niezawodowej, która w maju przyjęła dwójkę dzieci i z którego jedno dziecko w lipcu skończyło 18 lat, możemy przyznać świadczenie jednorazowe na dwójkę dzieci, z czego jedno jest aktualnie pełnoletnie, ale kontynuuje naukę i nadal przebywa w rodzinie zastępczej? Czy przyznajemy tylko na jedno niepełnoletnie dziecko? Z góry dziękuje za pomoc.
Paulinapcpr
Praktykant
Posty: 44
Od: 04 kwie 2017, 23:02
Zajmuję się: piecza zastępcza
księgowość

Napisano: 12 lis 2019, 14:16

świadczenie jednorazowe? na co? z jakiego art.?
inspektorw
Stażysta
Posty: 155
Od: 22 sie 2017, 9:01
Zajmuję się: inspektorowaniem

Napisano: 12 lis 2019, 14:34

jednorazowe na zagospodarowanie pokoju dziecka np. łóżko, szafa, biurko itp. - art. 83 ust. 1 pkt 2a)
Paulinapcpr
Praktykant
Posty: 44
Od: 04 kwie 2017, 23:02
Zajmuję się: piecza zastępcza
księgowość

Napisano: 12 lis 2019, 15:12

"świadczenie na pokrycie: niezbędnych kosztów związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka - jednorazowo"

przyjęcia dziecka nastąpiło w maju, mamy listopad i Wy po pół roku dopiero chcecie przyznać to świadczenie?

biorąc pod uwagę że jest użyty zwrot przyjmowanego dziecka, świadczenie to z reguły my przyznajemy tuż po faktycznym umieszczeniu dzieci w rodzinie zastępczej najlepiej do ok. miesiąca czasu. Zresztą określenie niezbędnych kosztów wskazuje jak dla mnie jest ściśle powiązane właśnie z pierwszymi pilnymi potrzebami, typu łóżko, wyposażenie pokoju, bielizna pościelowa.. teraz po pół roku chce rodzina łóżko a do tej pory na czym spał ten dzieciak? może bardziej jakieś świadczenie z art. 83. ust. 1 pkt 2b i jego druga część tj. "...innych zdarzeń mających wpływ na jakość sprawowanej opieki - jednorazowo lub okresowo"
Anaya
Stażysta
Posty: 60
Od: 16 mar 2017, 11:28
Zajmuję się: Świadczenia na dzieci umieszczone w pieczy

Napisano: 13 lis 2019, 15:02

świadczenie to jest fakultatywne, czyli można je nie przyznać bo nie ( choć mile byłoby gdyby to uargumentować).
starosta może wspierać pieczę zastępczą ponad limit ustawowy więc może przyznawać świadczeni według swojej woli, byle wspierać pieczę zastępczą.
inspektorw
Stażysta
Posty: 155
Od: 22 sie 2017, 9:01
Zajmuję się: inspektorowaniem

Napisano: 19 lis 2019, 22:00

Ludzie czytajcie ustawę.
Jeśli osoba pozostała po 18 w dotychczasowej rodzinie zastępcze, przysługują jej świadczenia na podstawie art 82 ust. 1 ustawy o wspieraniu rodziny a w artykule tym jest tylko odwołanie do świadczeń o których mowa "w art 80 ust. 1, oraz dodatki, o których mowa w art. 81, również po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności, jeżeli nadal przebywa w tej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka, na zasadach określonych w art. 37 ust. 2."
A artykuł mówiący o przyznaniu świadczenia w związku z przyjęciem dziecka do rodziny zastępczej to jest art 83 ww ustawy.
W opisanej sytuacji świadczenie się rodzinie obecnie nie należy. Mogła się o nie starać kiedy dziecko nie ukończyło 18 lat.
Grzegorz_I
Stażysta
Posty: 129
Od: 31 lip 2018, 12:28
Zajmuję się: Piecza zastępcza


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x