Art. 145a. [Niezgodność z Konstytucją]
§ 1.
Można żądać wznowienia postępowania również w przypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego została wydana decyzja.
Wysłano
§ 2.
W sytuacji określonej w § 1 skargę o wznowienie wnosi się w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Tak dzwonimy a Klienci dodatkowo pytaja o to. Osoby ze znacznym stopniem, ktore sprawowały opieke nad osoba ze znacznym stopniem i osobom tym odmowiono prawa do SP maja tylko 1 miesiac czasu od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego na to by wniesc skarge do OPS.
wiadomo ........osoba wymagajaca opieki nie moze miec swiadczenia wspierajacego za okres spłaty.
Art. 190. [Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego]
1. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne.
2. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawach wymienionych w art. 188 podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony. Jeżeli akt nie był ogłoszony, orzeczenie ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
3. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, jednak Trybunał Konstytucyjny może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego. Termin ten nie może przekroczyć osiemnastu miesięcy, gdy chodzi o ustawę, a gdy chodzi o inny akt normatywny - dwunastu miesięcy. W przypadku orzeczeń, które wiążą się z nakładami finansowymi nie przewidzianymi w ustawie budżetowej, Trybunał Konstytucyjny określa termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego po zapoznaniu się z opinią Rady Ministrów.
4. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z Konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą aktu normatywnego, na podstawie którego zostało wydane prawomocne orzeczenie sądowe, ostateczna decyzja administracyjna lub rozstrzygnięcie w innych sprawach, stanowi podstawę do wznowienia postępowania, uchylenia decyzji lub innego rozstrzygnięcia na zasadach i w trybie określonych w przepisach właściwych dla danego postępowania.
5. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego zapadają większością głosów.
Skoro wyrok nie jest ogłoszony to nie ma zastosowania art.145a kpa. Rozumiem @Kiki8074, że będziecie tym ludziom odmawiać wznowienia ?
RPO kopie się tyle czasu z poprzednim wyrokiem ale wy już obdzwaniacie ? https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo- ... edz-mrpips
Dodam tylko. Ja nie bronię im składać wniosków i jakby do mnie taki trafił to bym przyjął i go procedował. Jednak bardzo bym uważał, o informowaniu ludzi z urzędu. Wystarczy jedne błąd, że czegoś nie powiecie, nie doinformujecie i będzie później, że to wasza wina. Takie postępowanie będzie bardzo długie , żmudne i ciężkie. Ponadto to, że mogą składać wnioski to jedno ale trzeba wykazać jeszcze, że ta osoba mimo swoich schorzeń mogła sprawować opiekę według starych zasad a udowodnienie tego spada na organy. Wyrok nie oznacza, że każdy dostanie stare ŚP.
Dziękuję za informację:)))) Jestesmy po konsultacji w Radca prawnym, tak bedziemy odmawiac, odwolanie i niech SKO orzeka. Mamy tego mało ale nasza władza o kazdym takim zjawisku kaze informowac, klient ma wiedziec. Taka polityka gminy.
czyli po publikacji wrócimy do stanu sprzed uchwały NSA.... my swego czasu przed uchwałą przyznawaliśmy SP na zaświadczenie od lekarza, zgodnie z ówczesnym orzecznictwem