Świadczenie rodzicielskie a staż unijny z biura pracy - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]
Wybrane tematy:
Wzory decyzji Wzory wniosków o świadczenia rodzinne - UKRAINA Zmiana wysokości świadczenia pielęgnacyjnego ZANIM ZAŁOŻYSZ NOWY TEMAT - PRZECZYTAJ! kwestia ŚP dopytanie Kiedy wypłacacie świadczenie rodzinne ??

Napisano: 07 lip 2020, 13:40

Pani pobiera świadczenie rodzicielskie. Od 1 lipca dostała się na staż z biura pracy, to staż unijny. Czy w takim przypadku może pobierać świadczenie rodzicielskie?Jak uchylamy to na jaki art. w ustawie jest tylko zapis odnośnie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej(staże w tym pojęciu nie są ujęte).
Sara123
Referent
Posty: 393
Od: 12 kwie 2017, 11:41
Zajmuję się: Fundusz alimentacyjny


Napisano: 07 lip 2020, 13:59

Szkoda, że pominęłaś przecinek w art.17c ust.9 pkt 3, który tam stoi oraz prawdopodobieństwo braku sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Szarak
Awatar użytkownika
Inspektor
Posty: 4235
Od: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking

Napisano: 07 gru 2022, 10:49

A co zrobić w sytuacji gdy Pani urodziła dziecko w trakcie stażu z urzędu pracy? Dziecko urodzone w październiku, staż do 30 listopada, wypłata stypendium stażowego za listopad w grudniu, wniosek o świadczenie rodzicielskie złożony w grudniu. Pani była na zwolnieniu lekarskim w trakcie stażu. Czy przyznać od dnia urodzenia dziecka, czy od 1 grudnia?
Anita3
Stażysta
Posty: 58
Od: 13 lut 2019, 9:11
Zajmuję się: ŚW

Napisano: 07 gru 2022, 12:02

Ustawa niestety tego nie przewiduje i trzeba jej dać od października.
Szarak
Awatar użytkownika
Inspektor
Posty: 4235
Od: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking

Napisano: 09 gru 2022, 9:22

Nasz radca prawny kazał odmówić za okres od dnia urodzenia dziecka do 30 listopada i przyznać od 1 grudnia, bo uważa, że okres pobierania stypendium stażowego należy traktować jak uposażenie za zasiłek macierzyński (art. 80 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Co o tym myślicie?
Anita3
Stażysta
Posty: 58
Od: 13 lut 2019, 9:11
Zajmuję się: ŚW

Napisano: 09 gru 2022, 11:08

Świadczenie rodzicielskie nie przysługuje, jeżeli:
1) co najmniej jeden z rodziców dziecka lub osoba, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lub 3, otrzymują zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu rodzicielskiego;

Uważam, że wasz radca się myli bo ustawodawca jasno wskazał o jaki zasiłek chodzi i z jakiej ustawy. Skoro w przepisie jest jasno wskazane, że masz się odnosić do ustawy Kodeks pracy, to jak chcesz to uzasadnić powołując się na ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Gdyby ustawodawca tego nie precyzował to twój radca miałby rację ale tak nie jest i nie mogę się zgodzić. Jak jednak dacie jej odmowę to pouczcie o odwołaniu od tego punktu.
Szarak
Awatar użytkownika
Inspektor
Posty: 4235
Od: 22 mar 2017, 12:14
Zajmuję się: Multitasking

Napisano: 09 gru 2022, 15:01

Dziękuję za odpowiedź. Jednak chyba zrobię tak jak mówi radca, choć też mi się to nie do końca wydaje poprawne, ale wolę odmówić i niech się strona ewentualnie odwoła.
Anita3
Stażysta
Posty: 58
Od: 13 lut 2019, 9:11
Zajmuję się: ŚW


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x