Swiadczenie rodzicielskie a urlop ojcowski - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
Wybrane tematy:
Wzory decyzji Wzory wniosków o świadczenia rodzinne - UKRAINA Zmiana wysokości świadczenia pielęgnacyjnego ZANIM ZAŁOŻYSZ NOWY TEMAT - PRZECZYTAJ! kwestia ŚP dopytanie Kiedy wypłacacie świadczenie rodzinne ??

Napisano: 04 kwie 2017, 9:05

Witam. Być może już to było ale proszę o podpowiedź;)) Pani w 2016 r. pobierała świadczenie rodzicielskie. Ojciec dziecka przedłożył świadectwo pracy a w nim widnieje zapis że korzystał w 2016 r z urlopu ojcowskiego. Sprawdziłam to i faktycznie 7 dni urlopu ojcowskiego zbiegło się z pobieraniem przez Panią świadczenia rodzicielskiego. Napisałam do ZUS wniosek o potwierdzenie czy Pan faktycznie pobierał zasiłek macierzyński w danym okresie by to zweryfikować. Okazało się ze ZUS napisał: " w okresie od .. do... zakład pracy był płatnikiem zasiłku macierzyńskiego a czas urlopu ojcowskiego". Czy w związku z powyższym żądać zwrotu za 7 dni świadczenia rodzicielskiego od Pani>???? Jak to widzicie ???
OPS-RIA
Referent
Posty: 313
Od: 15 mar 2017, 11:25
Zajmuję się: ŚR/FA

Napisano: 04 kwie 2017, 14:15

dołączam się do pytania
lilka2
Starszy referent
Posty: 539
Od: 08 maja 2015, 10:46
Zajmuję się:

Napisano: 05 kwie 2017, 8:38

a ojcowski jest na zasadach macierzyńskiego? ... przecież teraz ojcowski można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy .... tacierzyński to wiadomo ale ojcowski?
"Czy świat bardzo się zmieni, gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy, wkurwieni?" — Jonasz Kofta
„Kochająca osoba żyje w kochającym świecie. Wroga osoba żyje we wrogim świecie. Każdy, kogo spotykasz jest Twoim lustrem” - Ken Keyes
ewalu
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 9550
Od: 12 maja 2011, 15:17
Zajmuję się:
Lokalizacja: lubelskie, Polska

Napisano: 05 kwie 2017, 8:50

znalezione w necie cyt:
"Od 1 stycznia 2016 pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Przez okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu
Z urlopu ojcowskiego i zasiłku macierzyńskiego może skorzystać nie tylko pracownik będący biologicznym ojcem, ale także ojciec, który przysposobił dziecko (w tym przypadku urlop ojcowski przysługuje dopiero po wydaniu przez sąd orzeczenia o przysposobieniu dziecka).
Wymiar urlopu ojcowskiego i zasiłku macierzyńskiego dla ojca, któremu urodziło się więcej niż jedno dziecko, jest taki sam jak w przypadku urodzenia się jednego dziecka.

Zasiłek macierzyński przysługuje za każdy dzień udzielonego urlopu ojcowskiego, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Pracownik ma prawo do urlopu ojcowskiego niezależnie od urlopu macierzyńskiego przysługującego matce dziecka oraz ewentualnego korzystania przez pracownika - ojca wychowującego dziecko z urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Urlopu ojcowskiego należy udzielić pracownikowi na jego pisemny wniosek. Ojciec dziecka powinien go złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika (art. 1823 kodeksu pracy).

W celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego pracownik musi przedłożyć pracodawcy skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został pobrany wcześniej z innego tytułu.

Jeżeli zasiłek jest wypłacany przez ZUS, należy przedłożyć dodatkowo zaświadczenie pracodawcy o udzielonym urlopie ojcowskim i jego okresie oraz ZUS Z-3.

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku. W przypadku gdy prawo do zasiłku powstało przed upływem tego okresu, podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Źródło:
Prawo Przedsiębiorcy"
OPS-RIA
Referent
Posty: 313
Od: 15 mar 2017, 11:25
Zajmuję się: ŚR/FA

Napisano: 05 kwie 2017, 9:01

"Czy świat bardzo się zmieni, gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy, wkurwieni?" — Jonasz Kofta
„Kochająca osoba żyje w kochającym świecie. Wroga osoba żyje we wrogim świecie. Każdy, kogo spotykasz jest Twoim lustrem” - Ken Keyes
ewalu
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 9550
Od: 12 maja 2011, 15:17
Zajmuję się:
Lokalizacja: lubelskie, Polska


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x