SZO dla studenta - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Napisano: 14 mar 2016, 10:21

Córka ubiega się o SZO na swojego ojca, poruszającego się na wózku inw. Dziewczyna studiuje zaocznie (soboty i niedziele co tydzień). Oświadczyła, że w czasie jej nieobecności w domy opiekę zapewnia matka (na marginesie matka też ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności). Mam dylemat: przyznać? co z weekendami- wtedy nie ma elementu STAŁEJ opieki?
ewa12
Praktykant
Posty: 2
Od: 14 mar 2016, 10:14
Zajmuję się:


Napisano: 14 mar 2016, 10:33

ja bym przyznala:)
kb
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 7452
Od: 02 lut 2007, 15:50
Zajmuję się:
Lokalizacja: najładniejsza:), Polska

Napisano: 14 mar 2016, 10:55

Mimo tych weekendów???
ewa12
Praktykant
Posty: 2
Od: 14 mar 2016, 10:14
Zajmuję się:

Napisano: 14 mar 2016, 12:47

Sądy nawet dziennym studentom przyznają :D (II SA/Bk 104/14):
W ocenie Sądu, wbrew przekonaniu organów, okoliczność, iż osoba ubiegająca się o świadczenie pielęgnacyjne uczy się w trybie dziennym na studiach, samoistnie nie wyklucza możliwości sprawowania przez nią opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Takie rozumowanie a priori prowadziłoby do pozbawienia świadczeń pielęgnacyjnych wszystkie osoby będące studentami bądź uczniami szkół średnich w systemie dziennym (w tym m.in. uczących się w tym trybie rodziców niepełnosprawnych dzieci), co byłoby sprzeczne z ratio legis art. 16 a ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Przekonanie, że skarżąca, jako studentka IV roku wydziału prawa, z racji obowiązków studenckich, nie jest w stanie sprawować opieki nad niepełnosprawnym ojcem, wymaga zatem stosownego potwierdzenia w materiale dowodowym, obejmującym ustalenia m.in. co do faktycznego czasu, jaki zobligowana jest ona poświęcić na naukę na studiach, częstotliwości jej zajęć, czy też ilości godzin lekcyjnych przypadających na kolejne dni zgodnie z planem zajęć.
Reasumując, Sąd stwierdza, iż nauka na studiach dziennych, nie stanowi przeszkody w przyjęciu obowiązków opieki nad osobą niepełnosprawną. Czy studia takie pozostają w istocie w sprzeczności z celami opieki nad osobą niepełnosprawną, o której mowa w treści art. 16 a ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych organ zobowiązany jest każdorazowo sprawdzić, a swoje wnioski w sposób racjonalny uzasadnić. Nie można bowiem wykluczyć sytuacji, gdy sprawowanie opieki nad osobą niepełnosprawną będzie stanowić o konieczności przebywania z tą osobą w sposób permanentny, bez możliwości, nawet chwilowego pozostawienia tej osoby samotnie, a w innych przypadkach chwilowe pozostawienie takiej osoby samotnie będzie możliwe np. nawet w celu zrobienia zakupów.
Człowiek jest istotą, która całe swe życie trawi na próbach przekonania siebie, że jej istnienie nie jest bezsensowne.
Albert Camus
noteev
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 3784
Od: 30 sty 2016, 12:40
Zajmuję się:


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x