szo na wnuczkę, ojciec odrębne gospodarstwo - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
Wybrane tematy:
Wzory decyzji Wzory wniosków o świadczenia rodzinne - UKRAINA Zmiana wysokości świadczenia pielęgnacyjnego ZANIM ZAŁOŻYSZ NOWY TEMAT - PRZECZYTAJ! kwestia ŚP dopytanie Kiedy wypłacacie świadczenie rodzinne ??

Napisano: 28 lis 2017, 9:16

Wnuczka opiekuje się babcią i złożyła wniosek na szo. Ojciec mieszka w tym samym domu jednak twierdzi, ze nie jest w stanie opiekować się matką, ponieważ ma orzeczenie o lekkim stopniu, nie słyszy. Deklaruje, ze prowadzi odrębne gospodarstwo domowe (dom piętrowy 2 wejścia). Wnuczka w składzie rodziny we wniosku nie wpisała tego ojca. Czy przyznać szo na wnuczkę, która naprawdę opiekuje się babcią i nie ujmować ojca?
vikiviki24
Stażysta
Posty: 63
Od: 10 sie 2017, 7:48
Zajmuję się: ps


Napisano: 28 lis 2017, 9:32

I OSK 742/17, Źródło prawa ubiegania się o specjalny zasiłek opiekuńczy. - Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie
LEX nr 2387347 - wyrok z dnia 4 października 2017 r.
TEZA | aktualna

Prawo ubiegania się o specjalny zasiłek opiekuńczy wywodzi się z obowiązku alimentacyjnego, o którym mowa w art. 128 k.r.o., a który sprowadza się do obowiązku dostarczania środków utrzymania i obciąża krewnych w linii prostej (zstępnych i wstępnych) oraz rodzeństwo. Kodeks rodzinny i opiekuńczy ustala przy tym kolejność zobowiązanych. W związku z tym, obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności, albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi, lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami (art. 132 k.r.o.).

I OSK 301/17, Specjalny zasiłek opiekuńczy. - Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie
LEX nr 2371430 - wyrok z dnia 11 sierpnia 2017 r.
TEZA | aktualna

Co do zasady, jeżeli obowiązek alimentacyjny ciąży na córkach, to nie spoczywa on na wnuczce, której w efekcie nie przysługuje z tego powodu specjalny zasiłek opiekuńczy na babcię. Prawo ubiegania się o ten zasiłek wywodzi się bowiem z obowiązku alimentacyjnego, do której art. 16a ust. 1 u.ś.r. wprost się odwołuje, nie przewidując żadnego rozwiązania odmiennego, pozwalającego odstąpić od kodeksowej kolejności zobowiązanych, umożliwiającego przyznanie świadczenia osobie spokrewnionej w dalszym stopniu.
#STANDWITHUKRAINE
#PutinChuj
Tom.
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 6172
Od: 09 mar 2005, 16:10
Zajmuję się: SR/CP/DO
Lokalizacja: PL


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x