Tryb zniesienia Karty Nauczyciela - Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze, Ośrodki Adopcyjno-Opiekuńcze

  
Strona 15 z 161    [ Posty: 1602 ]

Napisano: 15 lis 2012, 11:10

Witam . Czy ktoś dostał już jakieś odpowiedzi , wytyczne jak ma wyglądać likwidacja KN? Czy Pan Minister odpowiedział cokolwiek na pisma , czy nadal milczy i gra na zwłokę. A mozę ktos juz wie jak ma wygladać pzrekształacanie placówek op -wych wg nowej ustawy>? Pozdrawiam serdecznie
~A co z odpowiedziami z minister


Napisano: 15 lis 2012, 12:02

Jestem na etapie rozmów telefonicznych. Ustaliłem, że departament ds rodziny zwrócił się w tej sprawie do departamentu pracy. Są już pewne ustalenia jednak nie piszę o nich do czasu potwierdzenia. Wiem, że departament pracy wydał swoją opinię i wskazał, że departament ds rodziny powienien jeszcze zwrócić się do MEN w tej sprawie. Jak będą oficjalne ustalenia dam znać. Pozdrawiam.
~Marcin

Napisano: 16 lis 2012, 11:16

teraz zaczną się przepychanki między departamentami -jakie to polskie...
~kn

Napisano: 16 lis 2012, 15:49

~Marianna

Napisano: 16 lis 2012, 16:03

Ale wszystko jest \"jasne\" i \"oczywiste\" już od dawna. Z Marcinem przegadaliśmy ten temat w kilku wątkach już dawno. ;)

Art. 231

§ 1. W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 5.

§ 2. Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.

§ 3. Jeżeli u pracodawców, o których mowa w § 1, nie działają zakładowe organizacje związkowe, dotychczasowy i nowy pracodawca informują na piśmie swoich pracowników o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, jego przyczynach, prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania; przekazanie informacji powinno nastąpić co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę.

§ 4. W terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

§ 5. Pracodawca, z dniem przejęcia zakładu pracy lub jego części, jest obowiązany zaproponować nowe warunki pracy i płacy pracownikom świadczącym dotychczas pracę na innej podstawie niż umowa o pracę oraz wskazać termin, nie krótszy niż 7 dni, do którego pracownicy mogą złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków. W razie nieuzgodnienia nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia, liczonego od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków, lub od dnia, do którego mógł złożyć takie oświadczenie. Przepis § 4 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

§ 6. Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy.


Czyli jeśli nie zgadzam się na nowe warunki, to nie ma mowy o przejęciu pracownika, czyli umowę rozwiązujemy z winy pracodawcy i na podstawie art.20 KN:
Art. 20. 1. Dyrektor szkoły w razie:
1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy;
2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.

2. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
~etatysta

Napisano: 16 lis 2012, 16:54

Skoro uchylony został artykuł art. 1 ust. 1a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela). Na mocy Ustawy z dnia 27.07.2012 o zmianie ustawy o systemie informacji oświatowej oraz niektórych innych ustaw. poz 941 to w ustawie KN nie ma wychowawców placówek opiekuńczo-wychowawczych czy adopcyjnych. Wykreślili pracowników placówek z KN i aktualnie w stosunku do tych osób obowiązuje tylko zapis w podstawą stosowania Karty Nauczyciela od 1 stycznia 2012 r. do 1 stycznia 2014 r. w stosunku do osób zatrudnionych w placówkach opiekuńczo – wychowawczych, będzie art. 237 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
~Piotr

Napisano: 16 lis 2012, 17:17

Zatem do 1 stycznia 2014 stosowane są zapisy Karty Nauczyciela w tym art 20 KN ;) Zatem wychowawcy, który nie zaakceptuje nowych warunków pracy i płacy przysługuje odprawa (bo rozwiązanie umowy następuje z winy pracodawcy!) Można się zastanawiać czy w wysokości półrocznych (KN) czy kwartalnych (KP) zarobków, ale o tym pewnie będą rozstrzygały sądy (przecież na część pieniędzy mogę poczekać do uprawomocnienia się wyroku :)

Nie wykluczam też sytuacji podobnych jak w szkołach przejmowanych przez stowarzyszenia tj. wypłacenia odpraw a potem trudności ze znalezieniem odpowiedniej kadry i zatrudniania tych samych pracowników ;)
~etatysta

Napisano: 16 lis 2012, 18:20

Podziwiam Wasz optymizm.
~..

Napisano: 16 lis 2012, 18:28

jak zostanę to nic mi się nie należy?!
~kn

Napisano: 16 lis 2012, 18:30

No coś na ten wzór jak podaje Etatysta. Nie jest jeszcze do końca znane stanowisko MEN. Zmiana warunków pracy i płacy prawdopodobnie musi nastapić do 30 czerwca 2013 roku. W przypadku jej przyjęcia pracownik z KN zostaje w pracy w przypadku odrzucenia z dniem 31 grudnia odchodzi z pracy i otrzymuje 6 miesieczną odprawę. Czekamy na oficjalne stanwisko ministerstwa. Wysokość płacy powinna być zachowana na poziomie zasadniczym oraz wchodzą dodatki z KP czyli stażowy oraz za godziny nocne. Nikną dodatki wynikające z KN: motywacyjny, za warunki pracy, wiejski, mieszkaniowy
~Marcin



  
Strona 15 z 161    [ Posty: 1602 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x