UKR A ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
Wybrane tematy:
Wzory decyzji Wzory wniosków o świadczenia rodzinne - UKRAINA Zmiana wysokości świadczenia pielęgnacyjnego ZANIM ZAŁOŻYSZ NOWY TEMAT - PRZECZYTAJ! kwestia ŚP dopytanie Kiedy wypłacacie świadczenie rodzinne ??

Napisano: 22 maja 2024, 9:21

Klientka ze statusem UKR od stycznia na świadczeniu pielęgnacyjnym - prowadzi działalność na Ukrainie - jakie składki powinna mieć opłacane przy świadczeniu w Polsce.
Kalafior
Praktykant
Posty: 4
Od: 26 kwie 2024, 10:14
Zajmuję się: śr

Napisano: 22 maja 2024, 9:26

Teoretycznie i tak na logikę....żadne- ma tytuł do ubezpieczenia
Naszym obywatelom w takich sytuacja nie opłacamy składek więc nie widzę powodu aby robić to dla UKR....ale jak to jest w przepisach -nie sprawdzałam
~o~
VIP
Posty: 3508
Od: 08 mar 2017, 13:24
Zajmuję się: ŚR

Napisano: 22 maja 2024, 14:03

Miałam taką klientkę UKR która pracowała jakiś czas na terenie UKR i miała opłacane tam składki przed wojną. Wystąpiłam do ZUS o ustalenie okresów składkowych, Zus nie zaliczył okresów poza PL. Moim zdaniem płacic SEM.
bones
Referent
Posty: 255
Od: 28 cze 2017, 8:36
Zajmuję się: St. specj.

Napisano: 23 maja 2024, 10:17

To że nie zaliczają lat pracy poza Polską do wyliczenia lat pracy to ok. Naszym też nie zaliczają dopiero jak będzie ubiegała się o emeryturę.

Ona aktualnie prowadzi działalność na Ukrainie i ma przyznane świadczenie pielęgnacyjne - czy mam przystąpić do opłacania składek i jakich?
Kalafior
Praktykant
Posty: 4
Od: 26 kwie 2024, 10:14
Zajmuję się: śr

Napisano: 23 maja 2024, 11:36

2b. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta nie opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe:
1)za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna, jeżeli podlega ona obowiązkowi ubezpieczenia społecznego z innego tytułu na podstawie ustawy lub na podstawie odrębnych przepisów lub
2)za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne wyłącznie na podstawie art. 17 ust. 4a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 390, 658 i 852);
3)od podstawy odpowiadającej wysokości podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego pobieranego na podstawie art. 17 ust. 4a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych w przypadku, o którym mowa w art. 17 ust. 3e ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Pytanie czy prowadzenie działalności gosp. poza granicami PL podlega pod "odrębne przepisy"

A może zapytaj ZUS, opisz sytuację i może odpowiedza
ol@bog@
Referent
Posty: 304
Od: 15 maja 2024, 9:43
Zajmuję się: ŚR FA


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x