Umieszczenie BEZ ZGODY - zol? - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 04 paź 2022, 11:19

Witam czy ktoś, wie czy można umieścić klienta bez zgody w ZOL? człowiek nie radzi sobie sam, potrzebuje opieki calodobowej i leczenia - stan po udarach? sam na swoją rękę zgadza się na ZOL ale po tygodniu wychodzi na własne żądanie-problem alkoholowy i nikotynizm.mieszka sam -nie radzi sobie, wyludza pieniadze wsrod mieszkancow.
Może ktoś podpowie jak można pomóc takemu klientowi?
andzia2017
Referent
Posty: 497
Od: 11 kwie 2017, 15:04
Zajmuję się: PS, ŚW, FA


Napisano: 04 paź 2022, 12:39

Raczej nie, ale to bardzo skomplikowane zagadnienie prawne. O ile istnieją rozwiązania ustawowe w przypadku przyjmowania osób bez ich zgody do DPS oraz do placówek o profilu psychiatrycznym, to w przypadku ZOL jest luka prawna. Na tę kwestię zwracał uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, który w dniu 09.12.2018 r. wystąpił do Ministra Zdrowia o uregulowanie procedury przyjęcia do zakładów opiekuńczo-leczniczych osób nieubezwłasnowolnionych, które nie mogą same podpisać odpowiedniego wniosku. Wprawdzie jest jakiś tam zapis w § 6 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 r. w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych (Dz.U.2012.731) – wniosek, skierowanie oraz wywiad pielęgniarski i zaświadczenie lekarskie, o których mowa w § 3, nie są wymagane, w przypadku gdy sąd opiekuńczy wyda orzeczenie o umieszczeniu świadczeniobiorcy w zakładzie opiekuńczym. W takiej sytuacji orzeczenie sądu opiekuńczego stanowi podstawę do umieszczenia świadczeniobiorcy w zakładzie opiekuńczym. Ale po pierwsze nie wiadomo, kto miałby wystąpić w tej sprawie do sądu (OPS i rodzina na pewno nie, ale może lekarz?), a po drugie rozporządzenie jest tylko aktem wykonawczym i bez wskazania ustawowego nie może stanowić podstawy do zezwolenia na umieszczenie człowieka w jakiejś placówce bez jego zgody. Na to właśnie zwracał uwagę RPO w ww. wystąpieniu, tu: https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/f ... %20ZOL.pdf oraz sądownictwo, np.: „podstawą do zezwolenia przez sąd na umieszczenie w placówce leczniczej którym jest zakład opiekuńczo - leczniczy, bez zgody uczestnika postępowania nie może być rozporządzenie ministra, lecz tylko akt prawny rangi ustawowej. Konkludując stwierdzenia wymaga, iż taka podstawa prawna rangi ustawowej nie istnieje.” (Tak: Postanowienie Sądu Okręgowego w Częstochowie z dnia 09.12.2016 r., sygn. akt: VI CA843/16, publ. SI Portal Orzeczeń SO w Częstochowie). Zatem: DPS albo leczenie psychiatryczne – tak, ale z ZOLem jest problem…
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 1826
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: PS/ZI/GKRPA
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x