umowa najmu od maja a wydatki

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Moderator: Tomasz1981

Napisano: 06 maja 2021, 14:17

Czy osobie, która zawarła umowę najmu w maju należy się dodatek mieszkaniowy? Co z wydatkami jeśli są na osobę wynajmującą? I jeśli zawarła 2 maja to w sumie nie zdążyła jeszcze ponieść wydatków?
kasia8227
Praktykant
Posty: 9
Od: 26 kwie 2021, 14:44
Zajmuję się: Zajmuje się dodatkami mieszkaniowymi i energetycznymi, kadrami, płacami i księgowością.


Napisano: 07 maja 2021, 8:15

cytat z komentarza do dodatków mieszkaniowych:
"Z § 2 ust. 3 DodMieszkR wynika, że wydatki naliczone i ponoszone za okres dłuższy niż 1 miesiąc przelicza się na okresy miesięczne.
Chodzi tutaj o wydatki za pełny miesiąc. W praktyce zdarzają się niekiedy przypadki złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego w tym samym miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie tytułu prawnego do zajmowanego lokalu. Na przykład wnioskodawca 10 lipca zawiera umowę najmu lokalu mieszkalnego i – chcąc uzyskać dodatek mieszkaniowy od sierpnia – w lipcu składa wniosek. Mimo iż w miesiącu, w którym złożony został wniosek, wnioskodawca nie opłacił całego czynszu, podstawę obliczenia dodatku mieszkaniowego winno stanowić świadczenie przeliczone za pełny miesiąc. Czynsz jest bowiem z reguły świadczeniem okresowym i powinien być płacony z góry, a mianowicie: gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc – za cały czas najmu, a gdy najem ma trwać dłużej niż miesiąc albo gdy umowa najmu była zawarta na czas nieoznaczony – miesięcznie, do 10. dnia miesiąca (por. art. 669 KC). Czynsz za niepełny miesiąc występuje zatem tylko w przypadku, gdy umowa najmu jest zawarta na okres krótszy niż 1 miesiąc. Wskazanie we wniosku, iż chodzi o wydatki za ostatni miesiąc, tj. miesiąc, w którym składany jest wniosek, stanowi jedynie punkt odniesienia do prawidłowego obliczenia wydatków w przypadku zmiany ich wysokości. Częste są bowiem sytuacje zmiany wysokości czynszu lub innych opłat ponoszonych w związku z zajmowaniem lokalu mieszkalnego już po złożeniu wniosku, lecz przed wydaniem decyzji. Nie ma natomiast żadnych podstaw prawnych do przyjęcia za podstawę obliczenia dodatku mieszkaniowego wydatków poniesionych za niepełny miesiąc".
brodafix
Starszy referent
Posty: 507
Od: 26 lip 2016, 8:34
Zajmuję się:

Napisano: 07 maja 2021, 9:36

Jeśli osoba zawarła umowę najmu w maju i podczas zawierania umowy zapłaciła cały czynsz, to nie ma podstaw aby odmówić przyznania dodatku. Może mieć okres rozliczeniowy np. 10-go dnia miesiąca. W dniu 10 maja zapłaci cały czynsz i będzie on opiewał okres 10.05-10.06. 2021 r. Na jakiej podstawie odmówić dodatku?
Przytoczony wyżej przepis nie ma związku. Chodzi w nim o opłaty ponoszone za okres dłuższy niż miesiąc.
kasia8227 pisze:Co z wydatkami jeśli są na osobę wynajmującą?
Często tak, jest, gdyż np. umowa z wodociągami jest na właściciela lokalu.
Maxima
Podinspektor
Posty: 1531
Od: 14 kwie 2017, 9:34
Zajmuję się: DM DE

Napisano: 07 maja 2021, 11:41

Czyli jeżeli teraz przyjmę wniosek to wliczam mu do wydatków tylko czynsz bez wody i śmieci?
kasia8227
Praktykant
Posty: 9
Od: 26 kwie 2021, 14:44
Zajmuję się: Zajmuje się dodatkami mieszkaniowymi i energetycznymi, kadrami, płacami i księgowością.

Napisano: 07 maja 2021, 11:45

kasia8227 pisze:
07 maja 2021, 11:41
Czyli jeżeli teraz przyjmę wniosek to wliczam mu do wydatków tylko czynsz bez wody i śmieci?
Jesli uparcie chce złożyc, to tak. Nie udokumentuje wydatków to liczysz tylko czynsz. chyba ze wpłacił zaliczki na ten cel.
Maxima
Podinspektor
Posty: 1531
Od: 14 kwie 2017, 9:34
Zajmuję się: DM DE

Napisano: 07 maja 2021, 12:43

Ok bardzo dziękuję.
kasia8227
Praktykant
Posty: 9
Od: 26 kwie 2021, 14:44
Zajmuję się: Zajmuje się dodatkami mieszkaniowymi i energetycznymi, kadrami, płacami i księgowością.

Napisano: 07 maja 2021, 12:59

Jeśli osoba zawarła umowę najmu w maju i podczas zawierania umowy zapłaciła cały czynsz, to nie ma podstaw aby odmówić przyznania dodatku. Może mieć okres rozliczeniowy np. 10-go dnia miesiąca. W dniu 10 maja zapłaci cały czynsz i będzie on opiewał okres 10.05-10.06. 2021 r.
moim zdaniem do wyliczenia przyjmujemy cały czynsz, gdyż taki będzie obowiązywał w okresie całych 6 miesięcy trwania dodatku (cała kwota czynszu jest tu jedynie punktem wyjścia do naliczenia świadczenia)
brodafix
Starszy referent
Posty: 507
Od: 26 lip 2016, 8:34
Zajmuję się:


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x