umowa powierzenia z osobą z którą popisujemy umowę zlecenie

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Moderator: Tom.

Napisano: 30 gru 2020, 14:28

Czy z osobami z którymi podpisujemy umowę zlecenie ( np. na świadczenie usł. specjalistycznych, informatykiem) zasadne jest podpisanie umowy powierzenia czy powinno to być poprostu upoważnienie do przetwarzania danych? Dodam iż są to osoby fizyczne, niebędące na działalności.
mmMaJkaaa
Praktykant
Posty: 3
Od: 11 lut 2020, 9:41
Zajmuję się: PA


Napisano: 31 gru 2020, 9:15

Moim zdaniem, jeśli posiadają umowę o pracę/zlecenie itd. i w związku z tym są pracownikami to upoważnienie do przetwarzania danych osobowych w określonym zakresie.
InspektorOPS
Stażysta
Posty: 55
Od: 15 paź 2020, 14:26
Zajmuję się: już chyba wszystkim ;)

Napisano: 19 lut 2021, 11:05

umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych, podpisujemy z podmiotem przetwarzającym, którym zgodnie z def. RODO są :
„podmiot przetwarzający” oznacza osobę fizyczną lub prawną, organ publiczny, jednostkę lub inny podmiot, który przetwarza dane osobowe w imieniu administratora;

Zatem jeżeli osoba fizyczna czyt. zleceniobiorca, przetwarza dane osobowe w imieniu Administratora, to w mojej ocenie powinna zostać podpisana umowa powierzenie przetwarzania danych osobowych.
ops.so
Praktykant
Posty: 3
Od: 19 lut 2021, 10:53
Zajmuję się: OPS

Napisano: 19 lut 2021, 13:23

ops.so pisze:
19 lut 2021, 11:05
umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych, podpisujemy z podmiotem przetwarzającym, którym zgodnie z def. RODO są :
„podmiot przetwarzający” oznacza osobę fizyczną lub prawną, organ publiczny, jednostkę lub inny podmiot, który przetwarza dane osobowe w imieniu administratora;

Zatem jeżeli osoba fizyczna czyt. zleceniobiorca, przetwarza dane osobowe w imieniu Administratora, to w mojej ocenie powinna zostać podpisana umowa powierzenie przetwarzania danych osobowych.
Idąc tym rozumowaniem, Administrator musiałby podpisywać umowę powierzenia z wszystkimi pracownikami zatrudnionymi w Ośrodku - tymi na umowę o pracę i zlecenie? Nie zgodzę się z powyższą opinią. Należy rozróżnić czy osoba zatrudniona na umowę zlecenie w Ośrodku (tym samym będąca jego pracownikiem) przetwarza dane na polecenie Administratora - art. 29 (tu również mowa o podmiocie przetwarzającym ;)) czy w imieniu Administratora - art. 28.
InspektorOPS
Stażysta
Posty: 55
Od: 15 paź 2020, 14:26
Zajmuję się: już chyba wszystkim ;)

Napisano: 19 lut 2021, 15:30

W przytoczonym art. 29 RODO, mowa o podmiocie przetwarzającym oraz osobie działającej z upoważnienia administratora. Jak wynika z powyższego, pracownik na mocy upoważniona przetwarza dane na polecenie Administratora, natomiast podmiot przetwarzający na mocy zawartej umowy powierzenie przetwarzania danych osobowych na polecenie Administratora.

W opisywanej sytuacji, należałoby się zastanowić czy zleceniobiorcy otrzymują upoważnienie do przetwarzania danych, co mogłoby świadczyć, że przez Administratora traktowani są jak pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę.

Jednak ja nie podzielam takiego stanowiska, w mojej ocenie zleceniobiorca z uwagi na brak zwierzchnictwa Administratora jest podmiotem przetwarzającym, natomiast pracownik działa na mocy i w granicach otrzymanego upoważnienia wydanego przez Administratora.
ops.so
Praktykant
Posty: 3
Od: 19 lut 2021, 10:53
Zajmuję się: OPS

Napisano: 22 lut 2021, 9:21

ops.so pisze:
19 lut 2021, 15:30
...zleceniobiorca z uwagi na brak zwierzchnictwa Administratora jest podmiotem przetwarzającym, natomiast pracownik działa na mocy i w granicach otrzymanego upoważnienia wydanego przez Administratora.
Nie bardzo rozumiem tego, dlaczego Administrator nie może być zwierzchnikiem osoby fizycznej zatrudnionej na umowę zlecenie? - jaka jest różnica pomiędzy tym czy osoba jest zatrudniona na umowę o pracę czy umowę zlecenie?
W mojej opinii nie jest ważne jaką umowę Administrator podpisze z pracownikiem - pracownik zawsze będzie podlegał "zwierzchnictwu" Administratora.

W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z: 1 - zatrudnieniem osób na umowę zlecenie, 2- osoby te są osobami fizycznymi. Moim zdaniem są zatem pracownikami zatrudnionymi przez Administratora i przetwarzającymi dane w jego imieniu. Administrator takim osobom wydaje upoważnienie.
Inaczej jest w sytuacji gdy podpisujemy umowę zlecenie np. z informatykiem, który prowadzi swoją działalność, wtedy podpisujemy umowę powierzenia - mam nadzieję że ta sytuacja jest prawidłowa ;)
InspektorOPS
Stażysta
Posty: 55
Od: 15 paź 2020, 14:26
Zajmuję się: już chyba wszystkim ;)

Napisano: 24 lut 2021, 9:13

w przypadku umowy zlecenie podpisujemy upoważnienie, w przypadku firmy ( w tym firmy jednoosobowej, którą prowadzi osoba fizyczna) podpisujemy umowę powierzenia.
ulka2627
Praktykant
Posty: 36
Od: 01 cze 2017, 13:53
Zajmuję się: pracownik socjalny


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x