Napisano: 14 maja 2015, 10:27
Od wypłacanego zleceniobiorcy wynagrodzenia zleceniodawca będzie musiał naliczać zarówno składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (emerytalną, rentowe i wypadkową), jak i składkę na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Wszystkim tym ubezpieczeniom obowiązkowo podlega bowiem osoba, dla której wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenia stanowi jedyne zatrudnienie. Tylko ubezpieczenie chorobowe jest dla takiej osoby dobrowolne (przystąpienie do niego zależy wyłącznie od woli zleceniobiorcy).
Składki ubezpieczeniowe zleceniobiorcy wynagradzanego m.in. w sposób kwotowy nalicza się od przychodu w rozumieniu przepisów o pdof, osiąganego z racji wykonywanego zlecenia. Na zakres naliczanych składek nie ma żadnego wpływu wysokość wynagrodzenia uzyskiwanego przez zleceniobiorcę. Ma natomiast znaczenie, jeżeli chodzi o sposób opodatkowania przychodu ze zlecenia. Jeżeli bowiem:
kwota należności określona w umowie nie przekracza 200 zł,
umowa została zawarta z osobą niebędącą pracownikiem płatnika,
wówczas płatnik (zleceniodawca) od wynagrodzenia wypłaconego zleceniobiorcy pobiera zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18% tego przychodu.
W takim przypadku podatek pobiera się od przychodu bez pomniejszania go o koszty uzyskania przychodów i składki na ubezpieczenia społeczne. Z kolei samego podatku nie zmniejsza się o składkę zdrowotną.