Witam, chciałabym zapytać o podstawę prawną pozwalająca kuratorowi społecznemu rozmawiać z mal. dziećmi na osobności, bez udziału opiekuna, a także sprawdzić zawartość lodówki, szafek itp. Czy kurator mam możliwość udostępniania danych nadzorowanych pracownikowi socjalnemu typu, adres i nr tel w przypadku pojawienia się syt. wymagających podjęcia interwencji, czy można to zrobić tel. Na zasadzie wspolpracy, czy konieczne jest wysyłanie pisma? Jaka jest podstawa prawna
Kurator ma prawo PISEMNIE zwrócić się do OPS o informację o pobieranych przez jego dozorowanych świadczeniach- musi powołać się na swoje przepisy.
Co do przekazywania pracownikowi socjalnemu danych swoich podopiecznych "w przypadku pojawienia się sytuacji wymagających interwencji"... 1. Jakich interwencji??? Socjalny ma gasić pożar, udzielać pomocy medycznej, czy zrobić im "ścieżkę zdrowia"? Jeśli chodzi o przyznanie pomocy na podstawie ustawy o pomocy społecznej, to droga wygląda zupełnie inaczej. 2. Złamanie przepisów ochrony danych osobowych. I tak- komunikacja między kuratorem i socjalnym tylko pisemna- zawsze taka powinna być, a RODO tylko o tym przypomniało.
Pierwsze pytanie to do kuratora, sądu.
Przekazanie danych? Zgłoszenie? Czemu nie? Każdy może zgłosić w ops każdego, czy to anonimowo, telefoniczne a działania się podejmuje.
Oczywiście, najlepiej pismem, by była podkładka, ale jakbyśmy tak na papiery czekali to nie jedna zła rzecz by się wydarzyła.
Zaufanie i współpraca. Jak mi kurator coś na telefon zgłasza, to nie muszę nigdzie pisać, że wiem od niego "Powzięto informację ze środowiska" Oczywiście mniej wtedy można zdziałać, ale jest wystarczający powód by wejść w środowisko.
Ciężko tak jednoznacznie opisać, wszystko zależy od przypadku, człowieka.