Usługi opiekuńcze - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 05 gru 2023, 10:49

Proszę o podpowiedź jak prawidłowo zrobić.
W listopadzie weszła u nas w życie nowa uchwała rady gminy w sprawie przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i usługi opiekuńcze sąsiedzkie. Wprowadziliśmy tą uchwałą usługi sąsiedzkie a także wprowadziliśmy zmianę w stawce za 1 godzinę usług od 1 stycznia 2024r.
Czy w związku z tym należy teraz zmienić wszystkie decyzje odnośnie usług opiekuńczych w związku ze zmianą uchwały rady miejskiej (poprzednia uchwała traci moc)i czy możemy już w tej decyzji zawrzeć punkt o zmianie kosztu jednej godziny usługi od 1 stycznia 2024r.?
Agnesb2
Stażysta
Posty: 97
Od: 05 mar 2020, 9:03
Zajmuję się: pomoc społeczna

Napisano: 05 gru 2023, 11:16

Zmienić - tak, ale nie teraz, tylko od stycznia. Przecież uchwała wchodzi w życie w styczniu i nie możesz teraz zastosować przepisów na przyszłość - w tym prawa miejscowego, które nie mają jeszcze mocy obowiązującej.
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 1771
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: PS/ZI/GKRPA
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej

Napisano: 05 gru 2023, 11:29

Tyle, że zgodnie z zapisem uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym (czyli weszła 22 listopada 2023r.) a poprzednia uchwała traci moc. W nowej uchwale jest zawarty punkt, że obecnie koszt jednej usługi wynosi 28 zł a od 1 stycznia będzie to 34 zł, stąd moje pytanie o zmianę decyzji.
Agnesb2
Stażysta
Posty: 97
Od: 05 mar 2020, 9:03
Zajmuję się: pomoc społeczna

Napisano: 05 gru 2023, 12:54

Ok. W takim przypadku możesz tak zrobić.
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 1771
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: PS/ZI/GKRPA
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej

Napisano: 05 gru 2023, 13:06

Ten z Łopieki pisze:
05 gru 2023, 12:54
Ok. W takim przypadku możesz tak zrobić.
Czyli powinnam teraz wydać decyzję zmieniającą z powodu zmiany przepisów prawa (zmiana uchwały rady miejskiej) i mogę od razu zawrzeć punkt o zmianie odpłatności od 1 stycznia 2024r.?
Agnesb2
Stażysta
Posty: 97
Od: 05 mar 2020, 9:03
Zajmuję się: pomoc społeczna

Napisano: 05 gru 2023, 13:27

W mojej ocenie - tak. W pouczeniu decyzji koniecznie dałbym art. 109 ustawy o pomocy społecznej - o tym, że osoby i rodziny korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej są obowiązane niezwłocznie
poinformować organ, który przyznał świadczenie lub ustalił odpłatność, o każdej zmianie w ich sytuacji osobistej, dochodowej i majątkowej, która wiąże się z podstawą do przyznania świadczeń lub ponoszenia odpłatności (gdyby ktoś miał czepiać się braku weryfikacji decyzji w styczniu).
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 1771
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: PS/ZI/GKRPA
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x