ustalenie gminy właściwej do ponoszenia odpłatności - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 06 kwie 2021, 14:12

Klient przebywa od kilku lat w fundacji na terenie gminy X, tam ma meldunek tymczasowy. Ostatnie stałe zameldowanie ma na terenue gminy Y, jest stamtąd wymeldowany. Która gmina jest właściwa do ponoszenia odpłatności za DPS- czy obecnego zamieszkania czy ostatniego zameldowania?
Magdaaa
Stażysta
Posty: 98
Od: 10 kwie 2017, 7:52
Zajmuję się: PS

Napisano: 07 kwie 2021, 13:06

Co to znaczy: „przebywa w fundacji”? Pan dopiero wniosek złożył, czy został już do tego DPS skierowany/umieszczony? Przez kogo?
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 1708
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: PS/ZI/GKRPA
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej

Napisano: 07 kwie 2021, 14:27

Ten z Łopieki pisze:
07 kwie 2021, 13:06
Co to znaczy: „przebywa w fundacji”? Pan dopiero wniosek złożył, czy został już do tego DPS skierowany/umieszczony? Przez kogo?
Jest to fundacja w której mieszkają osoby z różnymi schorzeniami, przygotowują się do samodzielności. Siostra klienta złożyła wniosek jako jego pełnomocnik o umieszczenie w dps. Jeszcze nie rozpoczęte zostały żadne procedury. Na naszym terenie ma meldunek tymczasowy a ostatnie stałe zameldowanie ma w innej gminie ale zosta stamtąd wymeldowany. czy nasza gmina jest właściwa do ponoszenia odpłtności za dps?
Magdaaa
Stażysta
Posty: 98
Od: 10 kwie 2017, 7:52
Zajmuję się: PS

Napisano: 07 kwie 2021, 14:45

W tym przypadku meldunek nie ma znaczenia. Poczytaj są wyroki NSA czy WSA w kwestii ustalania gminy właściwej do skierowania osoby do DPS.

Ponadto należy uwzględnić regulację zawartą w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 25 K.c., miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. W orzecznictwie sądowym utrwalony jest pogląd, że o uznaniu konkretniej miejscowości za miejsce zamieszkania danej osoby decyduje takie przebywanie na jej terenie, które posiada cechy założenia tam aktualnego ośrodka osobistych i majątkowych interesów tejże osoby.
W świetle cytowanego przepisu o miejscu zamieszkania decydują dwa czynniki: zewnętrzny (fakt przebywania) i wewnętrzny (zamiar stałego pobytu). Z unormowania tego wynika, że dla uznania faktu zamieszkiwania danej osoby w określonej miejscowości, konieczne jest ustalenie kumulatywnego występowania dwóch przesłanek, a mianowicie przebywania i zamiaru stałego pobytu w określonej miejscowości. O ile ustalenie pierwszej przesłanki nie nastręcza trudności, to jednak o ustaleniu zamiaru stałego pobytu mogą decydować różne okoliczności. Przyjmuje się, że o zamiarze stałego pobytu można mówić wówczas, gdy występują okoliczności pozwalające przeciętnemu obserwatorowi na wyciągnięcie wniosku, że określona miejscowość jest głównym ośrodkiem działalności dorosłej osoby, w którym koncentrują się jej czynności życiowe. (Postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 lutego 2009 r. sygn. akt I OW 164/08, z dnia 2 września 2009 r. sygn. akt I OW 85/09 i z dnia 20 sierpnia 2018 r. sygn. akt I OW 129/18).
pawel.w
Starszy referent
Posty: 830
Od: 20 mar 2017, 9:22
Zajmuję się: PS/ŚW/ŚR/FA/ itd.

Napisano: 07 kwie 2021, 15:07

A więc pan przebywa w miejscu, które nie jest żadnym lokalem mieszkalnym i nie posiada stałego meldunku. Dlatego moim zdaniem można go uznać za osobę bezdomną, którą określa art. 6 ust. 8 ustawy z dnia 12 marca o pomocy społecznej. Zgodnie z definicją ustawową osoba bezdomna – jest to osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy i niezameldowaną na pobyt stały, w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności, a także osobę niezamieszkującą w lokalu mieszkalnym i zameldowaną na pobyt stały w lokalu, w którym nie ma możliwości zamieszkania.
Wobec powyższego w sprawie o skierowanie do DPS, zastosowanie ma w tym przypadku art. 101 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej, który stanowi, że w przypadku osoby bezdomnej właściwą miejscowo jest gmina ostatniego miejsca zameldowania tej osoby na pobyt stały.
Konkludując – wniosek o skierowanie do DPS należy przesłać do gminy ostatniego zameldowanie tej osoby na pobyt stały, na podstawie z art. 19 i art. 65 § 1. Zgodnie z tymi przepisami, organy administracji publicznej przestrzegają z urzędu swojej właściwości rzeczowej i miejscowej. Jeżeli organ administracji publicznej, do którego podanie wniesiono, jest niewłaściwy w sprawie, niezwłocznie przekazuje je do organu właściwego, zawiadamiając jednocześnie o tym wnoszącego podanie. Zawiadomienie o przekazaniu powinno zawierać uzasadnienie.
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 1708
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: PS/ZI/GKRPA
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej

Napisano: 08 kwie 2021, 15:01

Ten z Łopieki pisze:
07 kwie 2021, 15:07
A więc pan przebywa w miejscu, które nie jest żadnym lokalem mieszkalnym i nie posiada stałego meldunku. Dlatego moim zdaniem można go uznać za osobę bezdomną, którą określa art. 6 ust. 8 ustawy z dnia 12 marca o pomocy społecznej. Zgodnie z definicją ustawową osoba bezdomna – jest to osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy i niezameldowaną na pobyt stały, w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności, a także osobę niezamieszkującą w lokalu mieszkalnym i zameldowaną na pobyt stały w lokalu, w którym nie ma możliwości zamieszkania.
Wobec powyższego w sprawie o skierowanie do DPS, zastosowanie ma w tym przypadku art. 101 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej, który stanowi, że w przypadku osoby bezdomnej właściwą miejscowo jest gmina ostatniego miejsca zameldowania tej osoby na pobyt stały.
Konkludując – wniosek o skierowanie do DPS należy przesłać do gminy ostatniego zameldowanie tej osoby na pobyt stały, na podstawie z art. 19 i art. 65 § 1. Zgodnie z tymi przepisami, organy administracji publicznej przestrzegają z urzędu swojej właściwości rzeczowej i miejscowej. Jeżeli organ administracji publicznej, do którego podanie wniesiono, jest niewłaściwy w sprawie, niezwłocznie przekazuje je do organu właściwego, zawiadamiając jednocześnie o tym wnoszącego podanie. Zawiadomienie o przekazaniu powinno zawierać uzasadnienie.
Dziękuję za odpowiedz. Przymierzamy się do uznania osoby jako bezdomnej bo klient rzeczywiście nie ma możliwości powrotu do poprzedniego miejsca zameldowania na pobyt stały ani żadnego innego.
Magdaaa
Stażysta
Posty: 98
Od: 10 kwie 2017, 7:52
Zajmuję się: PS


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x