Niektóre OPSy nadal błędnie księgują FA metodą należności jako zobowiązania w częsci należnej JST dekretem 221/720 a w części należnej BP 221/225 i dokonują "hurtowych - zbiorczych" odpisów aktualizujących owe nalezności na 31 grudnia 2018 metodą 761/290 w części należnej JST i 225/290 w części należnej BP.
Ponadto lwia częśc jednostek robi przypis owych zaktualizowanych należności na 1 stycznia 2019.
Chodzi o to, że mamy nową informację dodatkową a w niej jest pozycja 1.7, a w niej trzeba wykazać:
dane o odpisach aktualizujących wartość należności, ze wskazaniem stanu na początek roku obrotowego, zwiększeniach, wykorzystaniu, rozwiązaniu i stanie na koniec roku obrotowego,(...)
A ZATEM TRZEBA WYKAZAĆ, ŻE ZAKTUALIZOWANO 100% NALEŻNOŚCI.
Pierwszy poważny problem:
odpis w informacji dodatkowej jest na 100% a w RZIS wykazujecie jedynie 40%. A zatem łamiecie zasadę ostrożności, czyli macie nierzetelne sprawozdanie finansowe za 2018.
Art 7 UOR normuje to zagadnienie. A zatem księgowanie należności jako zobowiązań może spowodować uznanie ksiąg OPSu za nierzetelne bo złamano zasadę ostrożności.
Art. 7. 1. Poszczególne składniki aktywów i pasywów wycenia się stosując rzeczywiście poniesione na ich nabycie (wytworzenie) ceny (koszty), z zachowaniem zasady ostrożności. W szczególności należy w tym celu w wyniku finansowym, bez względu na jego wysokość, uwzględnić:
1) zmniejszenia wartości użytkowej lub handlowej składników aktywów, w tym również dokonywane w postaci odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych;
2) (uchylony);
3) wyłącznie niewątpliwe pozostałe przychody operacyjne i zyski nadzwyczajne;
4) wszystkie poniesione pozostałe koszty operacyjne i straty nadzwyczajne;
5) rezerwy na znane jednostce ryzyko, grożące straty oraz skutki innych zdarzeń.
Drugi poważny problem:
ci co robią zbiorczy odpis aktualizujący na 31.12 i przypis na 1.01 moim zdaniem łamią zasadę ciągłości bo stany początkowe i końcowe się Wam nie zgodzą.
OPSY....POBUDKA