Powierzchnia użytkowa

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Moderator: Tomasz1981

Napisano: 20 kwie 2015, 10:23

Dzień dobry, czy ktoś wie co zrobić w sytuacjach gdy:
-wnioskodawca mieszka w bloku, jest właścicielem swojego mieszkania, zgodnie z aktem notarialnym, powierzchnia użytkowa lokalu wynosi 112 metrów kwadratowych, w gospodarstwie domowym jest 5 osób, brak osób niepełnosprawnych, więc w takiej sytuacji powierzchnia użytkowa jest za duża ale co najważniejsze: 2 pokoje znajdują się w remoncie, nikt ich nie zamieszkuje, gdyż obecnie nie nadają się do użytku, wnioskodawca ma problemy finansowe więc nie jest w stanie wyremontować tych pomieszczeń.
-wnioskodawca mieszka w domu jednorodzinnym, zgodnie z aktem notarialnym ma powierzchnię przekraczająca liczbę osób które w tym domu mieszkają i podobnie jak w przypadku pierwszym, 3 pomieszczenia są niedokończone (aktualnie nikt ich nie używa, bo się do tego nie nadają) z powodów finansowych nie jest w stanie tego dokończyć.

W takim razie moje pytanie, czy takim osobom należy się dodatek? Czy powinnam wziąć od nich oświadczenie o faktycznej powierzchni użytkowej (tzn. bez tych pomieszczeń, które są w remoncie)? Oraz w oświadczeniu powinni wpisać ilosć metrów pomieszczeń będących w remoncie? Czy wnioskodawca powinien udowodnić w jakiś sposób, że te pomieszczenia nie są przystosowane do mieszkania(spania itd)?
kama32


Napisano: 20 kwie 2015, 10:31

sorki ale nasza ustawa nic nie mówi o wyłączeniu pomieceń z użytkowania a więc ten na 112 m moze o dodatku zapomnieć no i tem w domu również
co prawda jeśli chodzi o obmiar powierzchni użytkowej to zgodnie z polskimi normami są 3 sposoby ich pomiaru i mogą wychodzić pewne niejasności rzędu 0,5 - 2 m ale w tym przypadku tego się raczej nie zgubi
małe ww
Podinspektor
Posty: 1133
Od: 11 kwie 2014, 9:44

Napisano: 20 kwie 2015, 20:30

Ba, gdyby tak można ograniczyć, to byłby prosty sposób na problem zbyt dużej powierzchni: zamykamy parę pomieszczeń, robimy tam troszkę rabanu, piszemy oświadczenie - i przepis prawa ominięty ;) (???)
PCW
Inspektor
Posty: 2895
Od: 14 kwie 2014, 7:31

Napisano: 21 kwie 2015, 8:23

No w sumie to jest racja, czyli dodatek im się kategorycznie nie należy. A co np. w sytuacji gdyby ktoś prowadził w domu jakąś działalność i zajmował 1 lub 2 pomieszczenia?
kama32

Napisano: 21 kwie 2015, 9:52

Myślę, że w przypadku dzialalności gospod. należy sięgnąć do przepisów o podatku od nieruchomości gdzie ważne jest przeznaczenie lokalu zapisane w dokum.
Oznacza to, że jeśli ktoś prowadzi dzaiał. gosp. w mieszkaniu nie zmieniając jego przeznaczenia to nadal zajmowane mieszkanie jest mieszkaniem (wykonuje w nim funkcje mieszkalne i niemieszkalne np. tłumacz języka, radca prawny). Jeśli jednak działalność wymaga zmiany przeznaczenia lokalu to należy uzyskać zgodę starostwa, dokonać przeróbek i odbiór. Wówczas możemy pokoje wyodrębnić no. stomatolog.
BooBoo

Napisano: 21 kwie 2015, 19:39

Ja zaś myślę, że należy sięgnąć do ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Z tej ustawy możliwość pomniejszenia powierzchni z powodu remontu czy działalności gospodarczej.
Przypomnę też pogląd ze szkolenia, bodajże znanego Pana Bajora, według którego dodatek nie służy wspieraniu działalności gospodarczej.
PCW
Inspektor
Posty: 2895
Od: 14 kwie 2014, 7:31


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]