art. 5 ust. 3 niepełnosprawność - wózek inwalidzki

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]

Moderator: Tomasz1981

Napisano: 28 cze 2018, 14:43

Dzień dobry.
Zgodnie z art 5 ust. 3: "Normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m2, jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku (...)."

Jak rozumiecie ten przepis? Jakie dokładnie warunki mają być spełnione (i jakie dokumenty przedstawić) aby z niego skorzystać?

Rozumiem, że osoba musi być niepełnosprawna (posiadać orzeczenie o niepełnosprawności) i przedstawić zaświadczenie że porusza się na wózku inwalidzkim.

W przypadku samego zaświadczenia o poruszania się na wózku od lekarza rodzinnego ale braku orzeczenia o niepełnosprawności, przepis ten nie ma zastosowania gdyż w art. 5 ust. 3 ustawodawca użył sformułowania "osoba niepełnosprawna"?

Jakie jest wasze zdanie?
mops2017
Praktykant
Posty: 6
Od: 09 sie 2017, 12:13


Napisano: 29 cze 2018, 8:24

O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności natomiast ustawodawca nie precyzuje na jakiej podstawie stwierdzić, że osoba porusza się na wózku. Czy wystarczy naoczne stwierdzenie tego faktu? Mam różne przypadki. Do każdej sprawy podchodzę indywidualnie. Jedno orzeczenie o st. niepełnosprawności mam nawet takie, gdzie jest napisane, ze porusza się na wózku. Ale to wyjątek. W większości przypadkach jest orzeczenie, gdzie jest napisane, ze wymaga środków ortopedycznych. Ale mogą być to np. tzw. kule. Wtedy podpieram się jakimś dokumentem typu faktura za zakup wózka, zaświadczenie lekarskie czy dodatkowo wywiad, gdzie stwierdzam, ze faktycznie osoba porusza się na wózku. Skoro ustawodawca nie precyzuje, to jakoś trzeba sobie radzić. Ale zawsze najpierw biorę orzeczenie, gdzie powinien być zapis, że wymaga stosowania środków ortopedycznych.
Maxima
Starszy referent
Posty: 798
Od: 14 kwie 2017, 9:34


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]