Czy GOPS nie będący podatnikiem VAT powinien sprawdzać wszys

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Moderator: heiland

Napisano: 28 sie 2019, 13:26

Czy GOPS nie będący podatnikiem VAT także powinien sprawdzać wszystkich kontrahentów przed dokonaniem płatności w rejestrze podatników VAT i dokumentować fakt sprawdzenia w rejestrze???
eliza30
Praktykant
Posty: 15
Od: 11 mar 2019, 16:19


Napisano: 28 sie 2019, 13:43

Raczej chodzi tu o transakcje powyżej 15 tyś zł.
dolga
Praktykant
Posty: 25
Od: 29 maja 2019, 15:06

Napisano: 28 sie 2019, 16:10

Tak jest, powyżej 15 000 zł, sprawdzenie podatnika na dzień dokonania płatności.
Paulinka z GOPSu
Referent
Posty: 337
Od: 24 paź 2017, 14:38

Napisano: 29 sie 2019, 8:05

Ok, dzięki dziewczyny
eliza30
Praktykant
Posty: 15
Od: 11 mar 2019, 16:19

Napisano: 03 wrz 2019, 13:00

Naszły mnie wątpliwości odnośnie sprawdzania w rejestrze kontrahentów. Może ktoś jeszcze się wypowie?
Doczytałam, że powyżej 15 tyś trzeba sprawdzać nr rachunku bankowego, ale jakby do każdej faktury trzeba sprawdzać, czy kontrahent jest na białej liście i dodatkowo drukować do każdej faktury potwierdzenie?
dolga
Praktykant
Posty: 25
Od: 29 maja 2019, 15:06

Napisano: 04 wrz 2019, 10:17

Przejrzałam jeszcze raz tą ustawę zmieniającą i w sumie jedyne, co może budzić wątpliwości to zmiany w Ordynacji podatkowej. Chodzi o to, że możemy odpowiadać za nieswoje zaległości:

Art. 117ba. § 1. Podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, na rzecz którego dokonano dostawy towarów lub świadczenia usług, odpowiada solidarnie całym swoim majątkiem wraz z dostawcą towarów lub usługodawcą zarejestrowanym na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny, za jego zaległości podatkowe w części podatku od towarów i usług proporcjonalnie przypadającej na tę dostawę towarów lub to świadczenie usług, jeżeli zapłata należności za dostawę towarów lub świadczenie usług, potwierdzone fakturą, została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a z odrębnych przepisów wynika obowiązek dokonania zapłaty za pośrednictwem rachunku płatniczego.

Ale weź pod uwagę ostatnie słowa tego przepisu: "a z odrębnych przepisów wynika obowiązek dokonania zapłaty za pośrednictwem rachunku płatniczego" - i te odrębne przepisy to art. 19 ustawy Prawo przedsiębiorców:

Art. 19. Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:
1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.


Zatem rachunek bankowy na białej liście sprawdzamy tylko dla transakcji handlowych, których wartość jest nie mniejsza niż 15 000 zł.

Jakbyś miała jakieś jeszcze wątpliwości, to pisz, bo może coś przeoczyłam:)
Paulinka z GOPSu
Referent
Posty: 337
Od: 24 paź 2017, 14:38

Napisano: 04 wrz 2019, 11:25

...bardzo dobry komentarz.

Ale skoro podatnikiem jest GMINA, nie rozlicza CIT..... to co Ci zrobią jak ....wiesz co :roll: :lol:
TWoj
Podinspektor
Posty: 1124
Od: 10 maja 2016, 15:48


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]