Wojewoda lubelski ws. dożywiania

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 13 ]

Moderator: heiland

Napisano: 03 mar 2014, 11:11

Uczniom z bogatszych rodzin gmina nie może kupić obiadu. Wojewoda lubelski zakwestionował podniesienie progu dochodu uprawniającego do posiłku w szkole.

Rada Gminy Radzyń Podlaski przyjęła uchwałę w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania mieszkańcom nieodpłatnej pomocy w zakresie dożywiania - posiłku dla dziecka w szkole oraz świadczenia pieniężnego na zakup żywności dla osób potrzebujących.

W rozstrzygnięciu nadzorczym wojewoda przypomniał, że z postanowień Programu \"Pomoc państwa w zakresie dożywiania\" na lata 2014 - 2020 wynika, że formy wsparcia można podzielić na świadczenia pieniężne (na zakup posiłku lub żywności) oraz świadczenia niepieniężne (posiłek, świadczenie rzeczowe w postaci produktów żywnościowych).

\"Nie ulega wątpliwości, że na gruncie przepisów ustawy o pomocy społecznej dopuszczalne jest, w drodze uchwały rady gminy, podwyższenie kwot (...), dla udzielania wsparcia w formie świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności (zasiłku celowego)\" - wskazuje wojewoda.

"Delegacja ustawowa dla rady gminy, określona w ww. przepisie art. 8 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej, nie zawiera natomiast upoważnienia do podwyższenia określonego ustawą kryterium dochodowego dla uzyskania świadczeń niepieniężnych" - dodaje.

Dotyczy to również niepieniężnych form wsparcia finansowanych w ramach programu "Pomoc państwa w zakresie dożywiania". Z tego powodu organ nadzoru unieważnił fragment gminnej uchwały.

/aba/
Serwis Samorządowy PAP


http://www.samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/135169/Bogatsi-bez-obiadu---Wojewoda-zakwestionowal-podniesienie-progu-pomocy
~pracownik socjalny


Napisano: 03 mar 2014, 11:49

no właśnie, o co chodzi?
o ten posiłek?
~fm

Napisano: 03 mar 2014, 12:09

\"Delegacja ustawowa dla rady gminy, określona w ww. przepisie art. 8 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej, nie zawiera natomiast upoważnienia do podwyższenia określonego ustawą kryterium dochodowego dla uzyskania świadczeń niepieniężnych\" - stwierdził wojewoda.
~pracownik socjalny

Napisano: 03 mar 2014, 12:24

no i miał rację bo do świadczenia niepieniężnego nie stosuje się kryterium dochodowego.
~herbi

Napisano: 03 mar 2014, 12:33

Można je więc udzielać w przypadku przekroczenia kryterium dochodowego art.8 uops?
~pracownik socjalny

Napisano: 03 mar 2014, 12:36

Ile razy można to wałkować. Posiłki są świadczeniem niepieniężnym, a art. 8 uops określa kryterium tylko dla świadczeń pieniężnych. Pisane to było już kilkadziesiąt razy na tym forum. Posiłki masz prawo przyznać niezależnie od kryterium, a uchwała Rady Ministrów o ustanowieniu programu dożywiania na 2014-2020 określa jedynie warunki otrzymania dotacji z programu, a nie warunki przyznania posiłku.
~Tomek

Napisano: 03 mar 2014, 13:34

Tomek konkretna odpowiedz.
~magda

Napisano: 03 mar 2014, 13:51

to na posiłki do dzieci dofinansowanie tylko do 100%??
~irma

Napisano: 03 mar 2014, 14:09

Owszem niezbyt mądra ustawa o pomocy spolecznej stanowi, ze posilek to swiadczenie niepienięzne i trzeba przyznac posilek bez wzgledu na dochód, ale równoczesnie powinno się wydac druga decyzję o zwrocie kosztów za tenże posiłek dla osób które przekraczają ustawowe kryterium. Robota podwójna a nawet potrójna, bo jak ktos nie zwróci pieniędzy za posiłek to nalezy zastosowac postepowanie egzekucyjne a to sie bedzie ciągnąc i ciągnąć.Mimo że świadczenie niepienięzne podobnie jak sprawienie pogrzebu , zapewnienie schronienia to ośrodek za to placi olbrzymie publiczne pieniądze więc nie mozna tych swiadczeń niepienięznych rozdawać wszystkim na prawo i lewo.
~ops

Napisano: 03 mar 2014, 14:15

bo trzeba było podjąć inną uchwałę przy posiłkach
~...

Następna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 13 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]