Wywiady alimentacyjne

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 11 ]

Moderator: heiland

Napisano: 10 kwie 2014, 8:23

Witam.
Mam pytanie dotyczące wywiadów alimentacyjnych u osób zobowiązanych do pomocy.
Często zdarza mi się, podczas takich wywiadów wysłuchiwać pretensji do całego świata, a także krzyków na jakiej podstawie żądam informacji, podanie artykułu 103 naszej ustawy jednak nie załatwia sprawy, zasłanianie się KRIO też niewiele daje. Czy ktoś z Was ma może jakąś dobrą podstawę prawną przygotowaną na takich awanturników? Czasami juz poprostu nie mam siły na wysłuchiwanie tych pretensji.
Mysza*


Napisano: 10 kwie 2014, 8:36

brak takowej...
prawda jest taka, że osoba ma prawo odmówić przeprowadzenia wywiadu cz. II, bez żadnych bezpośrednich konsekwencji. perspektywa zwrócenia się ops do sądu o ustalenie alimentacji jest tak odległa i w praktyce prawie nie stosowana, że nie działa nawet jako straszak.
jeżeli ktoś awanturny, to raczej należy go poinformować o obowiązkach wynikających z krio, możliwości odmowy przeprowadzenia wywiadu i o tego możliwych konsekwencjach. jeśli odmówi, to mamy czystą sytuację, bo bierze na siebie odpowiedzialność za taką decyzję i jej ew. konsekwencje.
p..

Napisano: 10 kwie 2014, 10:54

Ośrodek pomocy społecznej kieruje się zasadą, że osoba wymagająca pomocy w pierwszej kolejności ma prawo oczekiwać jej od najbliższych. Ośrodek może więc badać sytuację majątkową i osobistą rodziny starając się ustalić czy rodzina jest w stanie wesprzeć potrzebujących. OPS szuka więc osób, które mogą im pomóc, powinny, mają takie możliwości a nie pomagają. Należy poinformować osobę zobowiązaną do alimentacji, iż to nie rodzina ubiega się o alimentację lecz Ośr. pom. społ. zobowiązany jest do jej egzekwowania. W przypadku problemów w nawiązaniu kontaktu proszę wystosować wezwanie ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W wezwaniu prosimy poinformować stronę, że sprawa może być skierowana na drogę sądową w przypadku uchylania od ujawnienia swej sytuacji dochodowej i ustalenia możliwości pomocy na rzecz najbliższej rodziny.
Edek

Napisano: 11 kwie 2014, 8:48

A moge się zapytać, co jaki czas aktualizujecie te wywiady?
U nas co pół roku...
*magda

Napisano: 11 kwie 2014, 8:58

magda, ktoś co to wymyślił, oszalał niechybnie! nie ma żadnych wskazań dot. przeprowadzania, a tym bardziej częstotliwości w obowiązujących przepisach. zwyczajowo przyjęło się, że co 2 lata - wiele lat temu określało to rozporządzenie, ale od dawna już nie obowiązuje.
p..

Napisano: 20 lut 2015, 10:03

Podbijam temat - Czy OPS może skierować sprawę do sądu jeśli rodzina zgodziła się na wywiad, ma duże dochody ale nie deklaruje pomocy np. na rzecz syna? Z jakiego przepisu wynika możliwość skierowania przez OPS sprawy do sądu?
kermit

Napisano: 20 lut 2015, 10:25

U nas alimentację robimy tylko do zasiłków stałych i DPS i robimy ją tylko jeden raz jak osoba np. zgłasza się pierwszy raz po zasiłek stały, lub jak umieszczamy osobę w DPS.
izak

Napisano: 09 cze 2016, 9:25

A w pierwszej kolejności robimy z dziećmi czy rodzicami osoby, która otrzymała zasiłek stały?
Gość

Napisano: 10 cze 2016, 8:12

Gość pisze:A w pierwszej kolejności robimy z dziećmi czy rodzicami osoby, która otrzymała zasiłek stały?

Ja bym robił równocześnie.
grand

Napisano: 11 cze 2016, 11:53

Bakteria
Stażysta
Posty: 52
Od: 21 lip 2015, 17:47

Następna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 11 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]