Zasiłek staly a emerytura

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Moderator: heiland

Napisano: 06 maja 2014, 13:07

Klientka pobierała zasiłek stały z powodu grupy, osiągneła wiek emerytalny i złożyła dokumenty o emeryturę. Zasiłek stały pobierała od lutego do maja 2013 r. ZUS przyznał emeryturę od kwietnia 2013 r i wypłacił w czerwcu. Uchyliliśmy swoją decyzję od kwietnia . Jak odzyskać zasiłki za m-c IV, V, 2013 r. Czy zus na nasze pismo zwróci wypłacone zas. stałe. Klientce zus wypłacił pierwsze świadczenie z wyrównaniem.
ewa45


Napisano: 06 maja 2014, 13:27

Należy zwrócić się do ZUS powołując się na art.99 ust. ustawy o pomocy społecznej o pomniejszenie świadczenia emerytalnego o kwotę wypłaconych zasiłków stałych za okres od kwietnia do maja 2013r. i przekazanie kwoty na konto OPS. Można kwotę podlegającą zwrotowi rozłożyć na kilka rat / to również ująć w piśmie do ZUS/.
celesta

Napisano: 07 maja 2014, 9:38

Hej ja tak okazyjnie chciałabym się dowiedzieć, który art mówi o tym że do zasiłku stałego uprawnione są osoby z min umiarkowanym stopniem niep. Proszę odp.
mysza

Napisano: 07 maja 2014, 12:51

W art. 37.1. ustawy o pomocy społecznej widnieje zapis, że z. stały przysługuje osobie pełnoletniej... , niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy .... i to całkowiecie niezdolnej do pracy oznacza umiarkowany stopien niepełnosprawności . Jak to w Polsce bywa co orzekający to inaczej grupy się nazywają :

ZUS : częściowa niezdolny do pracy ( dawna III Grupa ), całkowicie niezdolny do pracy ( II grupa ), całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji ( I)
Powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnopsrawnosci : leki, umiarkowany , znaczny. W ustawie nie znajdziemy zapisu dosłownie że musi być umiarkowany stopień. Wynika to z innych przepisów . Powiatowe Zespoły powstały na potrzeby orzekania o niepłenosprawności na potrzeby poza rentowe. Może Ktoś bardziej fachowo Ci odpowie.
ewa45

Napisano: 07 maja 2014, 13:35

celesta pisze:Należy zwrócić się do ZUS powołując się na art.99 ust. ustawy o pomocy społecznej o pomniejszenie świadczenia emerytalnego o kwotę wypłaconych zasiłków stałych za okres od kwietnia do maja 2013r. i przekazanie kwoty na konto OPS. Można kwotę podlegającą zwrotowi rozłożyć na kilka rat / to również ująć w piśmie do ZUS/.

Zgadzam się z tym. Jest jeszcze wyjście, że to ops wystąpi do klienta o zwrócenie dobrowolne tych świadczeń podając nr konta. U nas tak np. robimy. Ale wszystko zależy jaki to klient :)
krystyna13

Napisano: 07 maja 2014, 13:49

Klient nic nie zwraca - tylko tak jak wyżej jest opisane, zwykłym pismem zwracacie się do ZUS-u i ZUS musi wam zwrócić te zasiłki.
abc

Napisano: 21 lip 2014, 10:52

Witam , jestem nowa pomóżcie mi jak napisać pisemko informujące do zus, o tym iż klientka pobiera u nas stały, a złożyła wniosek o emeryturę. A razie przyznania świadczenia żeby zus wypłaciła nam nienależnie pobrane pieniądze przez klientki...
Gość


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]