Pomoc społeczna: Więcej rodzin zagrożonych ubóstwem

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]

Moderator: heiland

Napisano: 08 maja 2014, 14:29

Pomoc społeczna: Więcej rodzin zagrożonych ubóstwem (Gazeta Prawna)

Związki zawodowe chcą, aby rząd podwyższył kryteria dochodowe, na podstawie których gminy wypłacają wsparcie z pomocy społecznej. Ich żądania to odpowiedź na dane dotyczące poziomu minimum egzystencji za 2013 r., które wyznacza dolną granicę ubóstwa. Wynika z nich, że jego wartość w kilku przypadkach przekroczyła obecnie obowiązujące kwoty progów dochodowych, od których zależy uzyskanie świadczeń. To oznacza, że osoby żyjące na poziomie minimum egzystencji nie mogą otrzymać pomocy, która z zasady jest do nich kierowana.

Minimum egzystencji jest badane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS) dla różnych typów gospodarstw domowych. Oznacza taką kwotę przypadająca na jednego członka rodziny, która pozwala na pokrycie podstawowych wydatków związanych z biologicznym przeżyciem i potrzeb, których konsumpcji nie można odłożyć. Aby je wyznaczyć, IPiSS sprawdza wzrost cen dóbr oraz usług wchodzących w skład specjalnego koszyka. Najważniejsze w nim są żywność oraz wydatki związane z eksploatacją mieszkania.

Okazuje się, że w ubiegłym roku, w porównaniu do 2012 r., wartość minimum egzystencji dla wszystkich typów gospodarstw wzrosła średnio o 4 proc., mimo że inflacja w tym samym okresie wyniosła mniej niż 1 proc.

– Największy wpływ na to miała właśnie droższa żywność i zwiększenie wydatków na utrzymanie mieszkania, w tym szczególnie podwyżka opłat za wywóz śmieci – wyjaśnia dr Piotr Kurowski z IPiSS.

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/7 ... stwem.html
kryterium


Napisano: 08 maja 2014, 14:46

Niech podwyższają to i sami pracownicy socjalni się załapią na zasiłek. Czemuż by nie, trochę grosza się przyda do domowego budżetu. Przecież nie jesteśmy gorsi niż nasi klienci.
lulu


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]