Dostosowanie stron internetowych do wymogów rozporządzenia

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Moderator: heiland

Napisano: 01 lip 2014, 15:11

Dostosowanie stron internetowych do wymogów rozporządzenia

Czy ktoś już nad tym myslał? czy robiliscie jakies audyty dostępnosci strony? Czy są jakieś firmy, które rzeczywiscie napisza strone według wymogów WCAG 2.0?


Dlaczego dla OPS, ministerstwo nie przygotuje ogólnopolskiego portalu, gdzie moglibyśmy zakładać podstrony ?
naitsyrk85
Starszy referent
Posty: 753
Od: 27 cze 2013, 10:30
Świat, Polska


Napisano: 01 lip 2014, 15:51

ale jakiego rozporzadzenia?
hmm1

Napisano: 01 lip 2014, 16:46

Rozporzadzenie z dnia 12 maja 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych

Dz.U. 2012 nr 0 poz. 526

Które mówi w jednym z punktów mówi o dostosowaniu stron internetowych do standardów WCAG 2.0, jednostki publiczne mają n to jeszcze rok czasu.....

Informacja z jakiejś strony
W Dzienniku Ustaw 16 maja ukazało się Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz. U. 2012, pozycja 526) ustanawiające Krajowe Ramy Interoperacyjności, stanowiące ważny krok do uporządkowania rządowej infrastruktury informatycznej.
Rozporządzenie określa przede wszystkim
minimalne wymagania dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej
minimalne wymagania dla systemów teleinformatycznych administracji publicznej.
Jedynie 8% stron internetowych w obszarze administracji jest dostosowanych do minimalnych wymagań dostępności stawianych przez Unię Europejską, wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Widzialni. Dostosowanie polskiego prawa do światowych standardów to pierwszy krok na drodze do wkluczenia do społeczności internetowej osób niepełnosprawnych, starszych i niezamożnych.
Rozporządzenie zobowiązuje podmioty realizujące zadania publiczne czyli m.in. ministerstwa, urzędy wojewódzkie, urzędy miast i gmin, policję, straż, szpitale i wiele innych organizacji do dostosowania serwisów www do standardu WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) uznanego w większości krajów Europy.
Każdy nowo powstały serwis będzie musiał być dostosowany już na etapie jego tworzenia a każda większa modernizacja będzie musiała być przeprowadzona zgodnie z regułami dostępności. Twórcy serwisów i administratorzy będą musieli zwracać uwagę na odpowiednią jakość czcionki, kontrast strony, opisy elementów graficznych, opisy pól formularzy i wyszukiwarek, poprawny kod źródłowy i wiele innych elementów zawartych w wytycznych WCAG.
naitsyrk85
Starszy referent
Posty: 753
Od: 27 cze 2013, 10:30
Świat, Polska

Napisano: 02 lip 2014, 8:02

Twórcy serwisów i administratorzy będą musieli zwracać uwagę na odpowiednią jakość czcionki, kontrast strony, opisy elementów graficznych, opisy pól formularzy i wyszukiwarek ...

jak zwykle pierdoły
madzia11

Napisano: 05 kwie 2016, 14:34

A co myślicie o audytowaniu stron pod kątem spełanienia norm? Jestem posiadaczem trzech takich stronek i szczerze mówiąc zaczynam się zastanawiać nad skorzystaniem z czegoś takiego, jak test krajowych ram interoperacyjności: http://www.forsafe.pl/krajowe-ramy-interoperacyjnosci.
michalskimichal
Praktykant
Posty: 6
Od: 05 kwie 2016, 14:19


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]