wynagrodzenie dla opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]

Moderator: heiland

Napisano: 31 lip 2014, 14:28

Witam, spotkał się ktoś z wynagrodzeniem dla opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej? Jak OPS-y realizują to świadczenie? Pierwszy raz się z tym spotkałam.. pomóżcie:)
Karolina 88


Napisano: 25 sty 2016, 15:09

Ponawiam pytanie - tez interesuje mnie odpowiedź na to pytanie.
Proszę osoby, które miały takie sytuacje o podzielenie się informacją.
prac.socj

Napisano: 25 sty 2016, 15:54

I jeszcze jeśli sąd zasądził że wynagrodzenie należy się ze świadczenia osoby ubezwłasnowolnionej to do kogo z tym wyrokiem ? ZUS jeśli ma emeryturę ? Ktoś tak miał ?
izis

Napisano: 25 sty 2016, 16:10

izis pisze:I jeszcze jeśli sąd zasądził że wynagrodzenie należy się ze świadczenia osoby ubezwłasnowolnionej to do kogo z tym wyrokiem ? ZUS jeśli ma emeryturę ? Ktoś tak miał ?


Jeżeli sąd wskazał w postanowieniu, że wynagrodzenie ma być wypłacane ze środków publicznych to wypłaca je ops (z dotacji celowej) w wysokości wskazanej w postanowieniu. Nie ma decyzji administracyjnej w tej sprawie. Czyli strona składa wniosek i przedkłada postanowienie a ops wypłaca.

Jeżeli postanowienie wskazuje, że wynagrodzenie ma być płacone z dochodów ubezwłasnowolnionego to opiekun prawny sam sobie z tych dochodów (jako opiekun dysponuje dochodami ubezwłasnowolnionego) potrąca należne mu wynagrodzenie.

Art. 597 § 1 kpc wskazuje, że w postanowieniu o przyznaniu opiekunowi wynagrodzenia sąd upoważnia opiekuna do pobrania wynagrodzenia z dochodów lub majątku osoby pozostającej pod opieką, bądź ustala, że wynagrodzenie ma być wypłacone ze środków publicznych.
kokoshaglava
Stażysta
Posty: 70
Od: 25 maja 2011, 23:20
Polska

Napisano: 26 sty 2016, 9:37

No i wszystko jasne ! Dzięki kokoshaglava !
izis

Napisano: 26 sty 2016, 10:21

a opiekun pobierający świadczenie pielęgnacyjne może się starać jeszcze o to wynagrodzenie?
Gość

Napisano: 26 sty 2016, 15:15

Gość pisze:a opiekun pobierający świadczenie pielęgnacyjne może się starać jeszcze o to wynagrodzenie?


Może się ubiegać - to jest wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej, która nie jest tym samym co opieka w sensie pielęgnacji i pomocy osobie chorej.

Należy pamiętać, że nie każdy kto o wynagrodzenie dla opiekuna prawnego wystąpi je otrzyma. Wynagrodzenia nie przyznaje się, jeżeli nakład pracy opiekuna jest nieznaczny lub gdy sprawowanie opieki jest związane z pełnieniem funkcji rodziny zastępczej albo czyni zadość zasadom współżycia społecznego.
Np. jeżeli opiekunem prawnym jest bliski członek rodziny (dziecko, rodzic) to będzie mu ciężej uzyskać wynagrodzenie. Pomoc bliskiemu, w tym pomoc przez reprezentację i zarząd majątkiem i sprawami, czyni zazwyczaj zadość zasadom współżycia społecznego. Ale to wszystko zależy od oceny sądu rozpatrującego wniosek o wynagrodzenie dla opiekuna prawnego.
kokoshaglava
Stażysta
Posty: 70
Od: 25 maja 2011, 23:20
Polska


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 7 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]