czy osobie w DPS przysługuje zasiłek stały

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]

Moderator: heiland

Napisano: 05 sie 2014, 11:37

Zgodnie z art. 37 ust. 5 ustawy osobę przebywajacą w DPS lub ubiegajacą się o DPS uważa sie za osobę samotnie gospodarującą, jeżeli przed przyjeciem do DPS lub rozpoczęciem oczekiwania na miejsce w takim domu była uprawniona do zasiłku stałego.

Czy wobec powyższego nasz klient, który pobiera "rentę" przyznaną sądownie od Towarzystwa Ubezpieczeniowego w skutek wypadku w stałej wysokości, stale przebywający w DPS może uzyskać prawo do zasiłku stałego?

Przed umieszczeniem w DPS posiadałał już umiarkowany stopień niepełnosprawności, był zarejestrowany w Urzędzie Pracy, gdzie opłacano składki na ubezpieczenie zdrowotne. Z uwagi na przekroczenie kryterium dochodowego nie miał prawa do zasiłku stałego.

Obecnie przebywa w DPS i sama opłaca ze swoich środków składki na ubezpieczenie zdrowotne, co wpływa na jego sytucaję dochodową. Po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne osoba ta mieści się w kryterium dochodowym.
pracownik socj.


Napisano: 05 sie 2014, 13:57

tak jak czytam w komentarzach to przepis ten wprowadzono po to by nie łączyć dochodów tej osoby z dochodami innych członków rodziny w chwili np. przyznania zasiłku i obliczania odpłatności za dps Zatem w tym przypadku kiedy osoba ta jest już w dps to należy ją uznać za samotnie gospodarującą i przyznać zasiłek.
joana19


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]