sprzedaż mieszkania a dochód

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]

Moderator: heiland

Napisano: 26 sie 2014, 11:00

rodzina 4 osobowa malzenstwo z dzieckiem i matka, wspolne gospodarstwo razem. matko w styczniu 2014 rok sprzedala mieszkanie w bloku i kupila domek na wsi, czy wliczamy jej dochod ze sprzedazy? rozdzielajac na 12mies?
igi


Napisano: 26 sie 2014, 20:49

Cholera zastrzeliłaś mnie.....

ja bym wliczył... zawsze sądy każą liczyć dochód ze sprzedaży mieszkania / domu...

zostaje tylko

Art. 41. W szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe może być przyznany:
1) specjalny zasiłek celowy w wysokości nieprzekraczającej odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny, który nie podlega zwrotowi;
2) zasiłek okresowy, zasiłek celowy lub pomoc rzeczowa, pod warunkiem zwrotu części lub całości kwoty zasiłku lub wydatków na pomoc rzeczową.


ale nie dam glowy uciąć za tą poradę... trzeba byłoby się wczytać w orzecznictwo
Rajski

Napisano: 27 sie 2014, 9:36

co najwyżej można wliczyć do dochodu różnicę pozostałą po zakupieniu domku na wsi (jeśli oczywiście taka jest). Przecież musieli po sprzedaży mieszkania w bloku zabezpieczyć potrzeby mieszkaniowe rodziny.
W związku z tym nie jest to zmiana sytuacji dochodowej rodziny ponieważ w wyniku tej operacji sytuacja finansowa rodziny niewiele się zmieniła.
Warto przeczytać http://www.naszawokanda.pl/orzeczenie/6 ... powanie/5/ co prawda dotyczy wliczania do dochodu pożyczki ale sens jest taki sam.
herbi

Napisano: 27 sie 2014, 10:45

no tak a za reszte remont zrobila, my bysmy nie wliczali ale czy dobrze mysliy:/
igi

Napisano: 27 sie 2014, 14:11

Oczywiście, że ustalając sytuację dochodową należy wliczyć - zgodnie z art. 8 ust. 11 - kwotę uzyskaną ze sprzedazy mieszkania. Opieramy sie na opini rady prawnego i orzecznctwie.
Uzasadniajac taką decyzję opisujemy art. 8 ust. 3 i ust. 4 - który jest katalogiem zamknietym. brak jest zatem podstaw do przyjęcia, iż nie wlicza się kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania, pomimo tego, iż część dochodu została przeznaczona na kupno nowego mieszkania.
dla zasad wyliczania dochodu w świetle ustawy o pomocy społecznej nie ma bowiem znaczenia sposób wydatkowania uzyskanych środków. Powyższe znajduje uzasadnienie w wyroku WSA Szczecin II SA/Sz 288/12 oraz NSA I OSK 1550/06
Maria Ch.

Napisano: 27 sie 2014, 20:47

Oczywiście ,że dochód ze sprzedaży mieszkania należy liczyć.
zzzz

Napisano: 28 sie 2014, 9:01

Mieliśmy identyczną sytuację, więc należy wliczyć różnicę pozostałą po zakupie domu, gdyby matka nie kupiła domu i zwyczajnie rozpaprała tą kase to liczymy całość ze sprzedaży (u nas sprawa zawędrowała do sko - i utrzymali)
asasa

Napisano: 13 wrz 2016, 21:54

Asusa czyli wam nie włączyli do dochodu kwoty przeznaczonej na zakup innego lokalu?
Marcee

Napisano: 25 kwie 2018, 21:47

A co w przypadku gdy matka sprzedaje mieszkanie, a za uzyskane pieniądze kupuje działkę budowlaną?
Qatro
Praktykant
Posty: 1
Od: 25 kwie 2018, 21:39

Napisano: 09 maja 2018, 22:31

Dla mnie to pytanie jest tendencyjne, skoro ktoś sprzedaje mieszkanie, a środki ze sprzedaży przeznacza na zakup działki to po co przychodzi do pomocy społecznej, odmowę bym dała ze względu na posiadane zasoby i już.
Akcydens
Stażysta
Posty: 61
Od: 07 maja 2018, 21:21


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]




NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]