Opinia

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Moderator: heiland

Napisano: 10 gru 2014, 15:34

Związek Gmin, w związku z prowadzoną sprawą o umorzenie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zwrócił się do Burmistrza z prośbą o wydanie opini nt. sytuacji rodzinnej i materialnej wnioskodawcy oraz innych faktów znanych z urzędu, które pomogą w/w organowi w wydaniu decyzji na podstawie art. 67 a § 1 ustawy Ordynacja Podatkowa. Burmistrz przekazał pismo zgodnie z art. 65 § 1 KPA do OPS. Nie jest to wniosek o udostępnieni danych, pismo zawiera tylko imię i nazwisko osoby wnioskującej o umorzenie i jej adres zamieszkania, nie ma w piśmie żadnej podstawy prawnej na podstawie której Związek Gmin prosi o udzielenie informacji. Czy OPS powinien wydać taką opinię? Proszę o podanie ewentualnej podstawy prawnej.
Asia 123


Napisano: 11 gru 2014, 8:19

Ewentualną podstawę prawna powinien podać Związek Gmin - ale takiej podstawy prawdopodobnie nie ma. OPS nie wydaje opinii na temat rodziny na żądanie wszystkich instytucji jak leci, dlatego moim zdaniem nie powinien odpisywać. U nas jest praktykowane, że klient opisuje sam swoją sytuację i na wniosek klienta pracownik socjalny tą sytuację potwierdza.
Maxx

Napisano: 11 gru 2014, 12:17

Już był o tym nie raz mowa na forum. OPS nie może wydawać opinii – po prostu nam tego nie wolno robić, nie mamy takich uprawnień!

Są dwa rozwiązania takiej sytuacji: jeśli klient korzysta z pomocy to odesłać wniosek z informacją, że zostanie on rozpatrzony po podaniu stosownej podstawy prawnej uprawniającej wnioskodawcę do pozyskania żądanych danych. Ponieważ takiej nie posiada to już raczej nie odpisze.

Dwa, odesłać wniosek – ponieważ wskazana osoba nie korzysta ze świadczeń.
ann45

Napisano: 22 gru 2014, 12:23

Jeżeli jest klientem OPS to podejść zapytać, czy może nie trzeba pomóc. Sam może zapytać, albo dopytać o regulowanie zobowiązań np. za śmieci?
nero

Napisano: 23 gru 2014, 9:23

U nas - bierzemy zgodę klienta na udzielenie informacji
Jesli znamy sytuację - opisujemy
Jesli nie znamy rodziny - podają nam dane, piszemy pismo i informujemy w nim ze podane info udzieliła nam rodzina, która nie korzysta z ops
Jesli rodzina nie wyrazi zgody - piszemy pismo o braku zgody i podanie ewentualnej podstawy prawnej umożliwiającej podanie info bez zgody
fiołek1


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]