Apel w sprawie weryfikowania samotnego wychowywania

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]

Moderator: heiland

Napisano: 16 maja 2015, 19:38

Kolejne zadanie dla OPS z interwencją Federacji

W dniu 27.04.2015 r. PFZPSiPS wystosowała do Minister Pracy i Polityki Społecznej - Pani Elżbiety Seredyn, pismo interwencyjne w sprawie zlecanego jednostkom organizacyjnym pomocy społecznej zadania polegającego na weryfikowaniu oświadczeń o samotnym wychowywaniu małoletnich przez rodziców ubiegających się o przyjęcie dziecka do publicznego przedszkola.

Treść wystąpienia
http://www.opsursynow-zzp.waw.pl/images ... dzice1.pdf

Powyższe zadanie dla pracowników ops-ów zostało zapisane w ustawie o systemie oświaty i realizowane jest zarówno przez jednostki zajmujące się obsługą spraw w zakresie wypłaty świadczeń rodzinnych, jak też tych które prowadzą wyłącznie sprawy określone ustawą o pomocy społecznej.

W ocenie Federacji zlecane zadanie weryfikacji stoi w sprzeczności z celem instytucji pomocy społecznej, a także rodzi wiele wątpliwości o charakterze prawnym i racjonalnym.

Federacja oprócz skierowanego listu, będącego również wnioskiem o zmianę ww. praktyki, chciałaby podjąć działania, które wzmocnią wystosowany apel. Zwracamy się zatem z gorącą prośbą do pracowników socjalnych i pomocy społecznej o nadsyłanie informacji, w których miejscach w Polsce, zadanie weryfikacji ww. oświadczeń, realizowane jest przez ośrodki pomocy społecznej, kto to zadanie zleca i jakie są ewentualne trudności z tym związane. Będziemy wdzięczni za każdy sygnał od Was nadesłany drogą elektroniczną na profilu FB lub na adres federacja.socjalnych@hotmail.com. Z góry dziękujemy.
https://www.facebook.com/federacja.socjalnych
Ogólnopolska, niezależna i samorządowa organizacja związkowa pracowników socjalnych i pomocy społecznej
www.federacja-socjalnych.pl
https://web.facebook.com/federacja.socjalnych
federacja.socjalnych
Awatar użytkownika
Praktykant
Posty: 42
Od: 13 maja 2015, 18:04


Napisano: 19 maja 2015, 21:25

Moim zdaniem to jest próba tworzenia policji socjalnej kosztem pracowników socjalnych. Kolejne durne zadanie wrzucone do worka z nazwą "pomoc społeczna". Oczywiście do tego zadanie jest za free, albo w ramach posiadanych kompetencji.
zisis
Praktykant
Posty: 24
Od: 12 paź 2009, 10:27
Polska

Napisano: 20 maja 2015, 23:34

Na jakiej podstawie ustawa OŚWIATOWA określa nasze obowiązki pracownicze? I dość już tej farsy z nachodzeniem, węszeniem, weryfikowaniem i kapowaniem!! Macie szpicli w CBA, ABW, kapusiów POLICJI i Urzędu Skarbowego - może sprawdzanie WIARYGODNOŚCI OŚWIADCZEŃ obywateli powinno się odbywać rękami tych służb?
Wkurzony

Napisano: 21 maja 2015, 19:45

To narzędzie "weryfikacja uprawnień" wpisuje się moim zdanie w zadania Pomocy Społecznej...ustawodawca uznał, że służby społeczne są właściwym organem w sprawie ustalenia "samotnego rodzicielstwa", które jest ważnym kryterium ws. przyjęcia dziecka do przedszkola. Problemy w tej kwestii widzę natomiast takie: inny obraz rodziny mają pracownicy obsługujący system świadczeń rodzinnych, a zupełnie inny obraz rodziny maja pracownicy socjalni. Najistotniejszym problemem jest to, że jest to kolejne zadanie bez gratyfikacji finansowej dla osób, które je realizują.

Narzędzie do weryfikacji samotnego wychowywania dziecka zostało wprowadzone do ustawy o systemie oświaty nowelizacją z dnia 6 grudniu 2013 roku (art. 20t ust. 7 i 8 u.s.o), z uwagi na zgłaszane nieprawidłowości dotyczące podawania przez rodziców nieprawdziwych danych i braku możliwości ich sprawdzania.

Kolejne zadanie... http://wpis.irss.pl/kolejne-zadanie-dla-ops/
Andrzej

Napisano: 22 maja 2015, 10:14

Co się wydarzy, jeśli pracownik socjalny określi w wywiadzie, że klient/klientka wychowuje dzieci wraz z konkubentem. Jest ona wdową, ale nie ma ślubu z nowym partnerem, jednakże korzystają z zasiłków OPS jako rodzina i nie mają wspólnych dzieci? Czy od takiej decyzji będzie przysługiwało odwołanie?
zisis1

Napisano: 22 maja 2015, 13:30

Jak na podstawie 1 wizyty w domu w umowionym terminie (z uwagi na dostosowanie sie do pracy tej osoby) socjalny ma zweryfikowac czy ktos samotnie czy nie samotnie wychowuje? Kolejnym drukiem oswiadczenia tej klientki!? Farsa! Jaka podstawa prawna orzsluchiwania sasiadow!?
Żenua

Napisano: 22 maja 2015, 14:51

Nowe uprawnienie pracowników socjalnych

Ta innowacja mocno dotyczy osób, które są pracownikami socjalnymi - rozszerza ich zakres uprawnień. Moim zdanie wpisuje się to działanie w spektrum powinności, o których wspomina Kodeks Etyki Pracownika Socjalnego, szczególnie tych, które dotyczą odpowiedzialności wobec społeczeństwa. Odpowiedzialność etyczna pracownika socjalnego wobec społeczeństwa: "Pracownik socjalny zobowiązany jest działać na rzecz dobra ogólnego"... "Pracownik socjalny zobowiązany jest zapewnić osobom uprawnionym dostęp do niezbędnych świadczeń i szans życiowych..." - te zapisy z Kodeksu Etyki Pracownika Socjalnego są moim zdaniem rekomendacją, która nie wyklucza przeprowadzania "postępowań weryfikacyjnych" np. w sprawach o miejsce żłobku lub przedszkolu. W mojej praktyce zawodowej pracownika socjalnego zdarzało mi się wspierać osoby, które mają problem z zapewnieniem opieki nad dzieckiem, osoby które nie mogły podjąć zatrudnienia z tego powodu. Narzędzie do weryfikacji samotnego wychowywania dziecka zostało wprowadzone do ustawy o systemie oświaty, nowelizacją z dnia 6 grudniu 2013 roku (art. 20t ust. 7 i 8 u.s.o). Procedurę tę wprowadzono z uwagi na nieprawidłowości dotyczące podawania przez rodziców nieprawdziwych danych i braku możliwości ich sprawdzania. Pracowników socjalnych uczyniono jednym z decydentów w powyższej sprawie - wzrosły uprawnienia osób, które wykonują ten zawód, a dotyczą te uprawnienia "zapewnienia/udostępnienia osobom uprawnionym dostępu do niezbędnych świadczeń i szans życiowych...". Ważną kwestią w tej sprawie jest to, że często różne są informacje na temat rodziny, którymi dysponują pracownicy socjalni - realizujący zadania pomocy społecznej, od informacji na temat rodziny, którymi dysponują pracownicy obsługujący system świadczeń rodzinnych. Kolejna ważną kwestią jest również brak finansowej rekompensaty za nowe działanie zlecone do realizacji.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Andrzej

Napisano: 22 maja 2015, 16:01

"Pracownik jest zobowiazany dzialac na rzecz dobra ogolnego" etc.
Pod te propagandowe, gornolotne slogany mozna wpierd... WSZYSTKO, lacznie ze sciaganiem kotow z drzew. Podejrzenie FALSZYWEGO oswiadczenia na pismie? niech sobie dyrek przedszkola zawiadomi PROKURATURE!!
Duby smalone

Napisano: 22 maja 2015, 16:15

Te "górnolotne słowa" na temat dobra ogólnego, sprawiedliwości społecznej... są cytatami z Kodeksu Etyki Pracownika Socjalnego. Kodeks ten został niegdyś przyjęty przez Polskie Towarzystwo Pracowników Socjalnych - stowarzyszenie reprezentujące głos pracowników socjalnych w Polsce, które kilka lat temu zawiesiło swoją działalność. Wzorcem dla tego dokumentu był kodeks etyczny stowarzyszenia pracowników socjalnych Stanów Zjednoczonych Ameryki (USA).

Kodeks Etyki Pracownika Socjalnego
http://wpis.irss.pl/kodeks-etyki-pracownika-socjalnego/
Andrzej

Napisano: 22 maja 2015, 20:51

Byc moze nadszedł czas aby ZREDUKOWAC i przeredagowac kodeks sztucznie przeniesiony z obcego gruntu przy diametralnie roznych realiach placowych, prawnych i spolecznych?
Bo MY, Naród mamy juz powyżej d..y wciskania nam calej brudnej roboty w tym teoretycznym kraju...
Zenua


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]