umieszczenie bez zgody DPS

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Moderator: heiland

Napisano: 16 cze 2015, 9:02

Witam.
Posiadam komplet dokumentów do umieszczenia w Domu Pomocy Społecznej, wraz z postanowieniem Sądu - bez zgody - umieszczanego.

Kto podpisze wywiad środowiskowy ? Decyzje o umieszczeniu ? Czy musi być ustanowiony opiekun prawny takiej osoby najpierw, czy działam w oparciu o postanowienie sądu ?
Joola


Napisano: 16 cze 2015, 9:21

Działamy w oparciu o postanowienie sądu, w między czasie można wystąpić o o ubezwłasnowolnienie ze względu na długi okres oczekiwania na takie postanowienie. Decyzję o skierowaniu podpisuje kierownik OPS natomiast decyzję o umieszczeniu starosta. W wywiadzie można napisać że nie wymaga podpisu z uwagi na postanowienie. pozdrawiam
sps 1

Napisano: 16 cze 2015, 14:33

Ok wydajemy decyzje skierowująca oraz o odpłatności, kto podpisze decyzje o odpłatności wystawioną na osobę X?? ( która ma postanowienie sądu o skierowaniu bez jej zgody ?)
Joola

Napisano: 17 cze 2015, 7:18

Wydaje mi się, że decyzje kierownika i pcpr są w tej sytuacji zbędne, bo jest przecież postanowienie sądu o umieszczeniu bez zgody, które trzeba wykonać. Decyzję o odpłatności wydaje się na osobę, którą sąd umieścił w dps, nie ma potrzeby ustanawiania kuratora, opiekuna itp. Osoba taka ma pełną zdolność do czynności prawnej, więc może się od decyzji odwołać, tak jak od postanowienia sądu o umieszczeniu bez zgody (wiem, niekiedy to tylko teoria ze względu na stan umieszczonego). Decyzja o umieszczeniu danej osoby w dps bez jej zgody jest pewnego rodzaju ograniczeniem jej wolności, ale nie orzeka o jej zdolności do czynności prawnych. Nie widzę tu potrzeby ubezwłasnowalniania (chyba że fakty wskazują inaczej, ale wtedy sąd powinien najpierw taką osobę ubezwłasnowolnić całkowicie lub częściowo, a potem przeprowadzić postępowanie w obecności jej opiekuna prawnego lub kuratora, jeśli tego nie zrobił, to znaczy że nie miał zastrzeżeń do stanu świadomości uczestnika postępowania).
jakobos
Stażysta
Posty: 101
Od: 30 maja 2007, 17:28
zamieszkuję bez zamiaru pobytu :), Polska

Napisano: 18 cze 2015, 8:19

W tym przypadku umieszczony jest w znacznym stopniu upośledzony, nie kontaktuje co się w koło niego dzieje, więc trudno nazwać "go" do podejmowania czynności prawnych. Toczy się postępowanie o ustalenie opiekuna prawnego.
Joola


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]