Brak zgody na przerowadzenie wywiadu.

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Moderator: heiland

Napisano: 17 cze 2015, 11:58

Proszę podzielcie się wiedzą co robicie w przypadku gdy:
OPS próbuje przeprowadzić wywiad u osoby zobowiązanej do ponoszenia odpłatności za pobyt ojca w DPS.
Pomimo kilku prób drzwi nie zostały pr. socjalnemu otwarte. Zostało wysłane pismo o terminie przeprowadzenia wywiadu i że się sprawę skieruje do Sądu to i tak pr. socjalny nie został wpuszczony.
Wiem, że możemy sprawę skierować do Sądu ale o jaką kwotę alimentów wnioskować jak nie znamy dochodu tej osoby.?
pawel.w


Napisano: 18 cze 2015, 9:29

Niewyrażenie zgody na przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego nie zwalnia małżonka , zstępnych i wstępnych mieszkańca DPS z obowiązku ponoszenia opłat za pobyt w placówce. Organ może zawrzeć umowę z tymi osobami nawet jeżeli odmawiają one przeprowadzenia wywiadu. Z tym że mogą godzić się na pełną opłatę lub na nic. Wywiad jest tylko narzędziem do osiągnięci celu, a nie celem samym w sobie. Z odmową przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego ustawodawca nie łączy negatywnych skutków, jak w przypadku osób ubiegających się o świadczenie.Nie oznacza to jednak, że taka postawa osób bliskich zwalnia je od ciążącego na nich obowiązku.Wywiad alimentacyjny jest jedynie narzędziem pozwalającym na ustalenie rozmiaru obowiązku w postaci ponoszenia opłaty, a nie ustaleniem samego obowiązku, ten bowiem wynika z ustawy. Odmowa przeprowadzenia wywiadu daje podstawę do przyjęcia,że ustawowy obowiązek może być zrealizowany , a osoba zobowiązana jest w stanie ponieść opłatę w pełnej wysokości. Obowiązek uiszczania opłat wynika z mocy ustawy , a nie umowy. Skoro więc obowiązek członków rodziny osoby umieszczonej w DPS , polegający na wnoszeniu związanych z tym opłat wynika wprost z art. 61 ust.1 pkt. 2 u.p.s to w sytuacji uchylania się od tego obowiązku przez osoby zobowiązane, gmina która zastępczo poniosła wydatki, może egzekwować ich zwrot na drodze administracyjnej w formie decyzji.... jest to fragment z materiałów szkolenia z P.prof. Sierpowską.
GABA

Napisano: 18 cze 2015, 9:47

Osoba nie chce zawrzeć dobrowolnie umowy, nie wyraża zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, nie przedstawia swoich dochodów - to jak można wydać decyzję o zwrocie wydatków ponoszonych przez gminę ?
GABA jeżeli masz taką decyzję to proszę o przesłanie na maila.
korczyn@ops.busko.pl
pawel.w

Napisano: 24 cze 2015, 20:20

Tez byłabym zainteresowana taka decyzją. Danl radę wrzucić ją na wątek? Swoją drogą mi osoba zobowiązanana do alimentacji ma nieznany adres pobytu.
Mycha87


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]