Zasiłek stały - skomplikowana sytuacja

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 11 ]

Moderator: heiland

Napisano: 02 lip 2015, 16:20

Witam.
Zwracam się z prośbą o pomoc w zakresie przyznania zasiłku stałego - już tłumaczę jak sprawa wygląda:
Mieszkaniec naszej gminy - Pan X od 1,5 miesiąca przebywa w szpitalu na terenie innej gminy. W miesiącu czerwcu złożył w tamtejszym szpitalu wniosek o przyznanie zasiłku stałego (orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ma od maja tego roku). Pracownik socjalny w tamtejszym szpitalu wniosek ów przyjął, przeprowadził wywiad środowiskowy z klientem i pod koniec czerwca wysłał wniosek wraz z wywiadem do naszego Ośrodka. Wniosek ów i wywiad wpłynął do nas w lipcu (data wpływu pocztowego). Na dodatek klient nie dołączył do wniosku orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (orzeczenie zostało dostarczone do naszego Ośrodka w lipcu przez znajomą mu osobę). Na dodatek szpital w którym klient złożył wniosek w piśmie przewodnim nie zaznaczył, iż przesyła wniosek i wywiad ponieważ nie jest właściwy miejscowo do rozpatrzenia wniosku (wniosek dołączył do wywiadu o który nasz Ośrodek zwrócił się do nich ze względu na wcześniej złożony przez klienta i przesłany do nas wniosek o zasiłek celowy). Reasumując mam pytanie - od kiedy należy przyznać zasiłek stały
1) od miesiąca złożenia wniosku w szpitalu i przeprowadzonego tam wywiadu (czerwiec)
2) od miesiąca wpłynięcia wniosku do naszego Ośrodka i dostarczenia orzeczenia o niepełnosprawności (lipiec)
Proszę o pomoc
Z góry serdecznie dziękuję
Pracownik socjalny..


Napisano: 03 lip 2015, 7:52

Od miesiąca złożenia wniosku- czerwiec
zzzz

Napisano: 03 lip 2015, 9:59

pomoc przyznaje się od miesiąca złożenia wniosku|( nieważne w jakiej instytucji, nawet jeśli pomyłkowo w innej instytucji art 65 par 2 kpa) wraz z wymagana dokumentacją art 106 ust 3 ustawy o ps. Orzeczenie o niepełnosprawności jest wymaganą dokumentacją. Jesli na orzeczeniu masz datę wpływu lipiec, to ja przyznałabym od lipca.
1bas1

Napisano: 03 lip 2015, 10:34

I tu się nie zgodzę z przedmówcą/czynią.
Zasiłek stały od czerwca bezwzględnie.
"Wniosek wraz z wymaganą dokumentacją" oznacza tylko, że jeśli sam wniosek wymaga uzupełnienia, to trzeba wezwać stronę o dokumenty; jeśli zmieści się w terminie, to jest OK. W tej sprawie nikogo nie musieliście wzywać, bo orzeczenia się samo "znalazło", a wniosek dostaliście "z zewnątrz", więc uważam, że komplet dokumentów jest i trzeba przyznać od czerwca. Strona nie ma obowiązku wiedzieć co nam jest potrzebne do rozpatrzenia sprawy, więc jeśli nie uchybiła terminowi, nie była wzywana itp. to należy uznać, że zrobiła wszystko jak należy. Dokumenty dostarczane bez wezwania w toku postępowania mogą być dowolne (klient może nam dostarczyć np. prześwietlenie klatki piersiowej RTG), to od organu zależy które uzna za dowody w sprawie i jak oceni w świetle obowiązującego prawa cały zgromadzony materiał.
To taki paradoks: jeśli strona złożyłaby u was osobiście wniosek bez orzeczenia o st. niepełn. np. 29.06 i dostałaby odmowę (bo nie ma orzeczenia) - to decyzja byłaby przez SKO uchylona, ponieważ należało wezwać stronę do uzupełnienia i wydać dec. dopiero po bezskutecznym upływie terminu. Gdyby strona nie była wzywana przez większą część lipca i (np. przez przeoczenie) dopiero tuż przed upływem 30 dni wysłano do niej wezwanie o orzeczenie (nawet w 7 dni), to orzeczenie mogłoby się u was znaleźć np. 6.08. Czy wobec tego zasiłek stały należałby się od sierpnia? Oczywiście, że nie, bo strona dostarczyła dokument we wskazanym terminie i powinna dostać świadczenie od czerwca. W pomocy społecznej kpa działa normalnie tylko ze zdwojoną siłą, bo powinniśmy się kierować dobrem klienta (dla którego nie musi być oczywiste tak jak dla nas, że do wniosku o zasiłek stały należy dołączyć orzeczenie).
jakobos
Stażysta
Posty: 101
Od: 30 maja 2007, 17:28
zamieszkuję bez zamiaru pobytu :), Polska

Napisano: 03 lip 2015, 10:43

jakobs przeczytalam twoj post i faktycznie masz rację.
1bas1

Napisano: 03 lip 2015, 11:05

Czyli reasumując nie liczymy daty wpływu wniosku do ośrodka pomocy społecznej tylko datę złożenia wniosku w szpitalu???
hmm

Napisano: 03 lip 2015, 12:13

TAK
zzzz

Napisano: 03 lip 2015, 13:04

Nie zgadzam się. Moim zdaniem od lipca. Od daty wpłynięcia do OPS. Szpital nie rejestruje podania. Uważam, ze pracownik szpitala co najwyżej może pomóc skompletować klientowi dokumenty do złożenia w OPS.
Łucja

Napisano: 03 lip 2015, 13:06

Nie zgadzam się. Moim zdaniem od lipca. Od daty wpłynięcia do OPS. Szpital nie rejestruje podania. Uważam, ze pracownik szpitala co najwyżej może pomóc skompletować klientowi dokumenty do złożenia w OPS.
Łucja

Napisano: 03 lip 2015, 15:24

Czerwiec: postępowanie z tego co rozumiem przez brak orzeczenia winno być przedłużone. uzupełninie dokumentacji kończy postępowanie które zostało wnioskiem klienta wszczęte w czerwcu.
Wredna1

Następna

  
Strona 1 z 2    [ Posty: 11 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]