dochód utracony?

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]

Moderator: heiland

Napisano: 06 lip 2015, 8:14

Witam, klientka ubiega się o z. okresowy w lipcu.
Jednym z dochodów tej rodziny są świadczenia rodzinne - w ich skład wchodzi też dodatek na dojazdy do szkoły, który oczywiście w lipcu i sierpniu nie jest wypłacany (wakacje).
Czy potraktować to jako utratę dochodu i policzyć dochody z lipca? Czy może należy taki dodatek na dojazdy potraktować jako jeden ze składników świadczeń rodzinnych i uznać jedynie, że dochód ze świadczeń rodzinnych (jako całość) się zmniejszył - ale nie utracił - i tym samym "zobaczyć" zmianę dopiero za miesiąc?
W sumie pytanie sprowadza się do tego - czy poszczególne świadczenia rodzinne traktować jako odrębne dochody czy składniki jednego dochodu.
tp123


Napisano: 06 lip 2015, 9:03

od rodzinnego odliczamy tylko "stówkę" (dod. z tyt. rozp. r. szkol. - to jest świadczenie jednorazowe) takie jest ogólne stanowisko i wyjaśnienia w tym zakresie. Reszta składników rodzinnego jest nie odliczana. No cóż to strata klienta :(
mirawati

Napisano: 06 lip 2015, 9:08

Jakieś namiary na oficjalne stanowiska w tej sprawie / interpretacje ?
tp123

Napisano: 06 lip 2015, 10:01

Trochę sam poszukałem i znajduję np. coś takiego
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/6E7DE53EDC
Mimo, że temat jest trochę inny to można tam wyczytać, że:

"- w płaszczyźnie najwęższej - z utratą dochodu będziemy mieli do czynienia tylko w przypadku całkowitej utraty dochodu, / bo jeśli pozostały jakieś elementy dochodu, to utrata dochodu nie nastąpiła -nastąpiła tylko utrata części dochodu,

- w płaszczyźnie najszerszej - z utratą dochodu będziemy mieli do czynienia w każdej sytuacji pomniejszenia dochodu / każde pomniejszenie dochodu to w jakimś stopniu jego utrata, a ustawodawca nie precyzuje, jaki jest minimalny stopień utraty /.."

To już trochę jak temat dla filozofów : )

Dalej jest jednak podejście ze względu na cel przepisów - bieżąca ocena sytuacji rodziny i dopasowanie wysokości pomocy - i tu wypadałoby taki dodatek na dojazdy potraktować jako utracony - żeby podwyższyć zasiłek okresowy.
tp123

Napisano: 19 sie 2015, 15:43

a czy okresowy wliczacie do dochodu ? osoba pobierała przez czerwiec i lipiec w sierpniu ponownie ubiega się o okresówkę czy liczyć jako dochód
Ola 70

Napisano: 20 sie 2015, 11:01

okresowy do wyliczenia okresowego? - NIE
tp123


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 6 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]