dziecko jako klient pomocy społecznej?

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Moderator: heiland

Napisano: 27 lip 2015, 12:13

Witam, temat trochę nietypowy - czy osoba niepełnoletnia może być klientem pomocy społecznej?

Ja bym uznał, że pośrednio jest nim przy przyznawaniu nawet podstawowych form pomocy - zasiłku lub posiłków - ale zawsze adresatem decyzji, głową rodziny jest osoba pełnoletnia, najczęściej rodzic.

A gdyby niepełnoletni bezpośrednio zwrócił się o pomoc i chciał otrzymać decyzję? Nasza ustawa nie mówi, że klient musi być osobą pełnoletnią, ale jak się domyślam odmowa poszłaby z powodu tego, że wg kodeksu cywilnego nie ma pełnej zdolności prawnej?
Xman


Napisano: 28 lip 2015, 8:35

W gruncie rzeczy pytasz o dwie różne sprawy:
1. czy nieletni może być klientem pomocy społecznej - w sensie odbiorcy/adresata pomocy: tak, jak najbardziej jako członek rodziny wymagający konkretnej formy wsparcia z systemu pomocy społecznej,
2. czy nieletni może być klientem pomocy społecznej - w sensie adresata decyzji: nie, ponieważ nie posiada zdolności do czynności prawnych i w sprawach administracyjnych musi go reprezentować opiekun (ustawowy, prawny).

"A gdyby niepełnoletni bezpośrednio zwrócił się o pomoc i chciał otrzymać decyzję? Nasza ustawa nie mówi, że klient musi być osobą pełnoletnią, ale jak się domyślam odmowa poszłaby z powodu tego, że wg kodeksu cywilnego nie ma pełnej zdolności prawnej?"
W tej hipotetycznej sytuacji nie mogłaby być odmowa, bo to też decyzja (tyle że negatywna) i trzeba ją skutecznie doręczyć osobie posiadającej zdolność do czynności prawnych. Należałoby uzyskać potwierdzenie wniosku od opiekuna (zazwyczaj rodzica) i na niego wydać decyzję lub skorzystać z uprawnienia do przeprowadzenia sprawy z urzędu, uznając że mamy do czynienia z formalnym brakiem wniosku strony. Wniosek nieletniego potraktować należałoby jako sygnał/zgłoszenie o konieczności rozeznania sprawy z urzędu. Decyzja w tym wypadku również na opiekuna ustawowego lub prawnego.
jakobos
Stażysta
Posty: 157
Od: 30 maja 2007, 17:28
zamieszkuję bez zamiaru pobytu :), Polska

Napisano: 28 lip 2015, 9:01

Dzięki, bardzo precyzyjna odpowiedź.
Xman


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]