Odmowny na pomoc finansową z powodu posiadania samochodu

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]

Moderator: heiland

Napisano: 14 wrz 2015, 20:38

Witam, rodzina złożyła wniosek o pomoc. Rodzina 6-osobowa, małżeństwo i 4 dzieci. Kobieta jest na urlopie wychowawczym (od VII.2015 niepłatnym), 3 dzieci chodzi do przedszkola (dwójka jest w "zerówce", a jedno w grupie młodszej), a najstarsze jest w gimnazjum. Mąż klientki jest osobą niepełnosprawną (umiarkowany stopień), ale jest na stażu z PUP. Poza mężem w/w wszyscy są zdrowi. Z dochodów łapią się do pomocy finansowej, ale kierowniczka powiedziała, że możemy dać im tylko obiady dzieciom w szkole i przedszkolu, najmłodszemu warunkowo (bo nie realizuje obowiązku szkolnego/przedszkolnego, a kobieta jest na urlopie wychowawczym na nie). Argumentem na nie, jest fakt, że rodzina ma samochód, korzysta z niego na co dzień i zdaniem mojej przełożonej nie współdziała w rozwiązaniu swojej sytuacji, bo w takim przypadku powinni ten samochód sprzedać, żeby mieć pieniądze, Czy ktoś z Was też spotkał się z taką sytuacją? Jak uargumentować odmowę pomocy finansowej? Czy powołać się na to, że rodziny mają obowiązek współdziałać w rozwiązaniu swojej trudnej sytuacji, czy na rozbieżność między stanem opisywanym, a rzeczywistością?
Marcela


Napisano: 14 wrz 2015, 21:32

Raczej na wykorzystanie własnych możliwości
Zależy jakie auto - czy 15 fabia czy 2 letnie audi
Czy auto służy do dowozu dzieci do placówki? Czy jest daleko? Czy niepełnosprawny mąż musi mieć dowóz samochodem ze względu na swoją niepełnosprawność - na staż czy do lekarzy?
Czy kobieta c może ma zamiar wrócić do pracy "na dniach" a tam nie ma możliwości dojazdu komunikacją miejską?

Do ewentualnej odmowy: ponoszą wydatki na paliwo, przeglądy, oc a ubiegają się o pomoc....
cyvubi

Napisano: 15 wrz 2015, 8:21

No, ja bym tutaj uważała... ze względu na niepełnosprawność męża.
Nieraz były orzeczenia WSA i NSA, które wskazywały, że jeśli z samochodu korzysta osoba niepełnosprawna i posiadanie samochodu jest uzasadnione m.in. z kalectwem to odmowa nie ma racji bytu.
WSA wskazuje kilka przykładów, m.in.: posiadanie samochodu jest uzasadnione koniecznością posiadania własnego środka komunikacji w związku z kalectwem, czy też chorobą wnoszącego lub członka jego rodziny lub jego niezbędnością dla celów związanych z wykonywanym zawodem.

W innej sytuacji oczywiście można odmówić plus to co napisał/a cyvubi
mopsinek

Napisano: 15 wrz 2015, 11:52

A Ty jakie masz zdanie na ten temat? Chcesz pomóc czy chcesz odmówić? Nieładnie tak "zwalać" na przełożonego, tu Ty masz coś zaproponować w wywiadzie...
Dyrekto

Napisano: 15 wrz 2015, 12:03

co za odmowa auto jest w dzisiejszych czasach potrzebne jak papier do.... , a moze maja telewizor sprawdz to , moze Sony PSP, a może drogie kafelki w łazience, niech kierowniczka jak taka madra to niech kaze im to sprzedac bo to tez majątek. A sprawdziłas na kogo jest zarejestrowane moze na wujka lub dziadka.
waldi

Napisano: 15 wrz 2015, 15:06

Samochód nie jest podstawą do odmowy pomocy - zwłaszcza że jest niepełnosprawność, może im służyć i jest niezbędny na wizyty lekarskie, czy dojazd na rehabilitację
yyyy

Napisano: 17 wrz 2015, 14:39

Masa osób korzysta z pomocy społecznej i posiada samochód. Posiadanie nie jest kłopotem, tylko zakupienie auta wtedy, gdy korzystają ze świadczeń z pomocy społecznej. Można znaleźć się w trudnej sytuacji już posiadając samochód.
zisis1

Napisano: 18 wrz 2015, 13:02

Odmowa .oczywiście kiedy przychodzi panisko zarejestrowany" wczoraj" i żąda!!!
Ale tu: 4 dzieci, Pan osoba niepełnosprawna, 3 dzieci trzeba rozwieść do placówek oświatowych, matka z maleństwem w domu. Co za idiotyzmy. Właśnie mamy takich kierowników!! może ją D...PA BOLI ,ZE MAJA SAMOCHÓD A ONA NIE? pisz SWOJE WNIOSKI I PLANOWANIE A dama NA STOŁKU NIECH ODMÓWI.
Wredna1

Napisano: 18 wrz 2015, 14:37

Gdybym miała odmawiać pomocy z powodu posiadania samochodu, to 95% wnioskow byłoby odmownych. Moze Twoja kierowniczka ma jakąś osobista uraze do tych klientow i to jej zemsta 8-) . :lol:
Asica1

Napisano: 19 wrz 2015, 14:12

Dziwne rozumowanie kierowniczki. Nie jestem w stanie go pojąć. Jeśli w rodzinie jest 4 dzieci, matka aktualnie nie pracuje, ojciec jest na stażu, można domniemywać, że w rodzinie się nie przelewa, a samochód nie jest z najnowszego katalogu.
Sprzedanie samochodu, aby uniknąć korzystania z pomocy społecznej nie jest przecież dobrym pomysłem.. Niech sprzedadzą jeszcze meble, telewizor, lodówkę i jedno dziecko...
Ja na Twoim miejscu wnioskowałabym zasiłki skoro się na nie łapią. Opisz dokładnie w jakim celu samochód użytkowany jest w gospodarstwie domowym.. Wtedy MOŻE Pani Kierownik "głupio" będzie pisać odmowę.
Bakteria
Stażysta
Posty: 52
Od: 21 lip 2015, 17:47


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 10 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]